Mokslininkų revoliucija medicinos srityje: sukūrė vaistą, kuris naikina vėžį nepaveikdamas gliukozės

Danielius Mažeikis , 2025-07-08, 19:54
0
Mokslininkų revoliucija medicinos srityje: sukūrė vaistą, kuris naikina vėžį nepaveikdamas gliukozės

Vėžio gydymas neretai susijęs ne tik su ilga terapija, bet ir su skaudžiais šalutiniais poveikiais. Tačiau mokslininkų komanda pristatė inovatyvų sprendimą, tai naują vaistą, kuris gali efektyviai slopinti navikų augimą ir kartu išvengti vienos dažniausių problemų, būdingų šiuolaikinėms terapijoms.

Šis naujas junginys, pavadintas BBO-10203, sukurtas bendradarbiaujant tarp kelių institucijų. Prie jo dirbo Lawrence Livermore nacionalinė laboratorija, BridgeBio Oncology Therapeutics bei Frederick nacionalinė vėžio tyrimų laboratorija. 

Pirmieji tyrimų rezultatai leidžia tikėtis, kad vaistas taps reikšmingu ginklu kovoje su agresyviomis onkologinėmis ligomis.

Tikslingas poveikis be gliukozės sutrikdymo

Dauguma ankstesnių vaistų, veikiančių tuos pačius biologinius kelius, turėjo rimtą trūkumą, tai sukeldavo gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą. Tai apsunkindavo gydymą ir dažnai versdavo nutraukti terapiją. Tuo tarpu BBO-10203 yra pirmasis šio tipo junginys, kuris blokuoja svarbią baltymų sąveiką, nepažeisdamas gliukozės reguliavimo. Tai ypač svarbu pacientams, kurių bendra sveikatos būklė jau ir taip yra silpna.

Dirbtinis intelektas ir superkompiuteriai vaistų kūrime

Šio junginio sukūrimas būtų buvęs sunkiai įsivaizduojamas be pažangių skaičiavimų ir dirbtinio intelekto pagalbos. Vaistas buvo kuriamas naudojant kompiuterinę platformą, leidžiančią modeliuoti molekulių sąveiką dar prieš jas sukuriant laboratorijoje. Tai ne tik pagreitino tyrimų procesą, bet ir padidino tikimybę, kad sukurtas junginys bus efektyvus.

Platforma vadinama LCADD, tai integruotas įrankis, jungiantis mašininį mokymąsi, AI algoritmus ir fizikinius skaičiavimus. Naudodamiesi šia sistema, tyrėjai išanalizavo milijonus molekulių ir atrinko kelis geriausius kandidatus tolimesniems bandymams.

Iš laboratorijos į klinikas

Vaisto veiksmingumas jau patvirtintas laboratoriniais bandymais su įvairių rūšių navikais. Jis ypač efektyviai veikė prieš navikus, susijusius su HER2 pertekliumi, PI3KCA ir KRAS mutacijomis. Be to, vaistas pasirodė veiksmingas ir derinant su kitomis terapijomis, tai reiškia, kad jis gali papildyti jau naudojamus gydymo metodus ir pagerinti jų efektyvumą.

Šiuo metu BBO-10203 testuojamas klinikiniuose tyrimuose su pacientais, sergančiais pažengusia vėžio forma, tai apima krūties, plaučių ir storosios žarnos navikus. Pagrindinis tikslas yra nustatyti saugią vaisto dozę bei įvertinti jo pirmuosius terapinius rezultatus.

Tvirta pradžia ir dar daug galimybių

Vaisto kūrėjai teigia, kad tai tik pradžia. Jie jau dirba ties antraisiais ir trečiaisiais junginio variantais, kurie turėtų būti dar efektyvesni. Tyrėjų nuomone, tai gali būti pradžia visiškai naujai vaistų klasei, gebančiai veiksmingai kovoti su iki šiol sunkiai įveikiamomis vėžio formomis.

Šis projektas tapo pavyzdžiu, kaip pažangi technologija, kruopštus planavimas ir tikslingas bendradarbiavimas gali pakeisti tai, kaip kuriami vaistai. Jei pirmieji tyrimų rezultatai pasitvirtins, pacientai galės tikėtis ne tik efektyvesnio gydymo, bet ir gerokai mažiau kenksmingų šalutinių reiškinių.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas