Mokslininkai įvardijo tikslų terminą: pasakė, kada Žemė taps negyvenama, skaičius verčia permąstyti žmonijos ateitį

Lukas Snarskis , 2025-07-06, 17:15
0
Mokslininkai įvardijo tikslų terminą: pasakė, kada Žemė taps negyvenama, skaičius verčia permąstyti žmonijos ateitį

Gyvybė Žemėje yra vienas sudėtingiausių ir kartu paslaptingiausių reiškinių, kokius esame pažinę. Nors žmonija jau seniai žvalgosi į kitas planetas, tik mūsų Žemė iki šiol yra vienintelė žinoma vieta visatoje, kur gyvybė galėjo įsikurti, išsivystyti ir išlikti. 

Mūsų atmosfera, temperatūra, vandens kiekis ir begalė kitų veiksnių susijungė į nepaprastai sudėtingą sistemą, kuri palaiko viską nuo bakterijų iki žmogaus.

Toks balansas nėra atsitiktinis. Jis truko milijardus metų, kol susiformavo tokia aplinka, kurioje galėjome atsirasti mes. Tačiau kaip kiekvienas organizmas turi savo gyvenimo trukmę, taip ir planetos sąlygos kinta. Tad natūraliai kyla klausimas ar Žemė amžinai liks tinkama gyvybei?

Šis klausimas jaudina ne tik mokslininkus ir vis dažniau iškyla ir tarp paprastų žmonių, svarstančių apie žmonijos likimą šioje planetoje. Nors gali atrodyti, kad gamta aplink mus stabili, o gyvenimas Žemėje – savaime suprantamas dalykas, iš tikrųjų viskas laikosi ant trapios pusiausvyros. 

Mūsų planetos gebėjimas palaikyti gyvybę priklauso nuo daugybės tarpusavyje susijusių gamtos procesų. Mokslininkai jau ne vieną dešimtmetį analizuoja klimato kaitos padarinius, Saulės poveikį ir atmosferos pokyčius. 

Remiantis vienu iš naujesnių tyrimų, kuris atliktas 2024 metais Čikagos universitete, paaiškėjo įdomių įžvalgų, kiek dar laiko Žemė išliks gyvybei tinkama planeta. Buvo nagrinėjami tiek ilgalaikiai Saulės raidos procesai, tiek Žemės klimato dėsningumai bei atmosferos anglies ciklas.

Pagrindinė išvada šiek tiek ramina, bet kartu įspėja, jei viskas vyks be staigių išorinių pokyčių, mūsų planeta dar maždaug 1,6 milijardo metų išliks tinkama gyvybei. Tačiau tai nereiškia, kad gyvenimo sąlygos per tą laiką nesikeis. Priešingai, pokyčiai jau prasidėję ir ateityje jų bus dar daugiau.

Saulės šviesos stiprėjimas

Viena iš grėsmių ateityje yra Saulės šviesumo didėjimas. Mokslininkų teigimu, Saulė kas milijardą metų išskiria apie 10 proc. daugiau energijos. Tai reiškia, kad su kiekvienu milijardu metų Žemė gaus vis daugiau šilumos. 

Dėl to kils paviršiaus temperatūra, išgaruos didelė dalis vandens, o gyvybei reikalingos sąlygos pradės nykti.

Gyvybė, kokią mes ją pažįstame, ilgainiui taps neįmanoma. Tai nebus staigus įvykis, bet ilgalaikis ir neišvengiamas procesas, kurio pasekmės taps vis akivaizdesnės.

Anglies ciklo trapumas

Kitas svarbus veiksnys – anglies ciklas. Tai procesas, kuris palaiko anglies dvideginio (CO₂) pusiausvyrą atmosferoje. Šis junginys būtinas fotosintezei, augalų gebėjimui iš šviesos ir CO₂ gaminti deguonį ir medžiagas, kuriomis minta kitos gyvybės formos.

Remiantis minėtu tyrimu, kai Saulės aktyvumas išaugs, Žemėje pradės nykti tam tikri uolienų tipai, kurie iki tol sugerdavo CO₂ iš atmosferos. Kai šios natūralios saugyklos išseks, CO₂ kiekis ims mažėti. 

Tuo metu augalams pradės trūkti anglies dvideginio, jie nebepajėgs vykdyti fotosintezės – iš pradžių sunyks augalai, o netrukus ir gyvūnai, kurie nuo jų priklauso.

Šie procesai bus lėti, bet neišvengiami. Ir nors kalbame apie tolimą ateitį, netoli dviejų milijardų metų, mokslininkai pabrėžia, kad viskas jau prasidėjo. Pokyčiai yra kaip lėtas, bet nesustabdomas laikrodis, kuris tiksi vis sparčiau.

Priminimas apie ribotumą

1,6 milijardo metų yra skaičius, sunkiai įsivaizduojamas žmogaus gyvenimo kontekste. Bet jis primena, kad mūsų planeta nėra amžina. Kad ir kaip ilga mums atrodo dabartinė žmonijos istorija, gamtos laikotarpyje tai tik akimirka.

Žemė išliks dar labai ilgai, bet ne amžinai. Ir būtent tai turėtų paskatinti mus rimčiau žiūrėti į dabartį: kaip mes ją veikiame, ką paliksime po savęs, ir ar gyvybės sąlygos, kurias turime šiandien, bus išsaugotos bent jau artimiausiems tūkstantmečiams.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas