Prisijunkite
Prisijunkite
Vėžio gydymo srityje pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama imunoterapijai, tai metodas, kai organizmo imuninė sistema įtraukiama į kovą su piktybinėmis ląstelėmis. Iki šiol didžiausias dėmesys buvo sutelktas į CD8 T limfocitus, dar vadinamus žudikėmis ląstelėmis. Tačiau naujas tyrimas iš Ženevos universiteto atskleidžia, kad dar viena ląstelių grupė, tai yra CD4 T limfocitai taip pat gali būti itin veiksmingi kariai prieš vėžį.
Tradiciškai CD4 T ląstelės buvo laikomos tik imuninės sistemos padėjėjomis, atsakingomis už kitų ląstelių koordinavimą ir pagalbą. Tačiau mokslininkai iš Ženevos, vadovaujami daktarės Camillos Jandus, pastebėjo, kad šios ląstelės geba tiesiogiai atpažinti ir naikinti navikines ląsteles. Tai svarbus lūžis, kuris leidžia pažvelgti į vėžio terapiją daug plačiau ir efektyviau nei iki šiol.
Pasitelkę ląstelių inžineriją, tyrėjai pakeitė CD4 T limfocitus taip, kad šie pradėtų atpažinti konkretų navikų antigeną NY-ESO-1, randamą įvairiuose vėžio tipuose, tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Šios modifikuotos ląstelės buvo išbandytos laboratorijoje bei su gyvūnų modeliais, ir rezultatai pranoko lūkesčius, jos ne tik sunaikino melanomos ląsteles, bet taip pat pasirodė veiksmingos prieš plaučių, kiaušidžių, sarkomos ir net smegenų auglius.
Platus pritaikymas, dar platesnės galimybės
Vienas iš esminių šios naujos terapijos pranašumų slypi HLA geno sistemoje. Kiekvienas žmogus paveldi skirtingus HLA variantus, pagal kuriuos imuninė sistema atpažįsta svetimus baltymus. CD4 ląstelės, kurios atpažįsta NY-ESO-1, remiasi plačiai paplitusiu HLA variantu, kuris randamas maždaug pusei baltaodžių žmonių. Tai reiškia, kad daug daugiau pacientų galėtų gauti šį gydymą, palyginti su kitomis imunoterapijos formomis.
Klinikiniai tyrimai jau ruošiami
Daktarės Jandus komanda jau rengia pirmuosius klinikinius tyrimus, kuriuose bus naudojamos TCR modifikuotos CD4 T ląstelės. Prieš pradedant gydymą, pacientams bus atliktas genetinis testas, siekiant nustatyti, ar jų organizmas tinkamas šiai terapijai. Jei taip, bus paimtos jų pačių T ląstelės, laboratorijoje modifikuotos, padaugintos ir sugrąžintos į organizmą, kad šios kovotų su vėžiu.
Dar vienas ambicingas žingsnis, sukurti universalų imuninių ląstelių banką. Tai būtų specialiai paruoštų ir saugomų T ląstelių rinkinys, kuris galėtų būti pritaikytas pacientams, neturintiems laiko laukti, ypač esant agresyvioms vėžio formoms. Tokia strategija galėtų padėti gydyti ne tik įprastus, bet ir iki šiol laikytus nepagydomais vėžio atvejus, ypač vaikų tarpe.
Nauja viltis onkologijoje
Šis tyrimas rodo, kad mokslas nuolat atranda naujus kelius, kaip kovoti su viena sunkiausių šiuolaikinės medicinos ligų. CD4 T limfocitų atskleista galia ne tik išplečia gydymo galimybes, bet ir įkvepia vilties, jog ateityje daugiau pacientų galės gyventi ilgiau ir sveikiau.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti