Graikija siunčia aiškų signalą: stiprina povandeninę galią su įspūdingomis ilgarankėmis raketomis

Danielius Mažeikis , 2025-07-15, 05:55
0
Graikija siunčia aiškų signalą: stiprina povandeninę galią su įspūdingomis ilgarankėmis raketomis

Graikija pradeda svarbų žingsnį savo gynybos strategijoje ir planuoja įsigyti keturis naujus povandeninius laivus. Šis projektas yra neatsiejama ilgalaikės modernizacijos programos dalis, kurios tikslas yra sustiprinti šalies jūrų pajėgumus ir išplėsti karinį potencialą ne tik pakrančių apsaugos srityje, bet ir platesnėje geopolitinėje erdvėje.

Šiuo pirkimu siekiama iš esmės atnaujinti Graikijos karinio jūrų laivyno techninę bazę, nes šiuo metu naudojami povandeniniai laivai yra jau morališkai ir techniškai pasenę. 

Naujieji laivai bus aprūpinti pažangiausiomis technologijomis, kurios suteiks galimybę ne tik gintis, bet ir veiksmingai atgrasyti potencialius priešininkus.

Ilgojo nuotolio galimybės keičia strategiją

Vienas iš svarbiausių būsimų povandeninių laivų bruožų bus jų gebėjimas nešti ir paleisti sausumos taikinius atakuojančias sparnuotąsias raketas. Bent du iš keturių planuojamų įsigyti laivų turės tokią funkciją. Tokių raketų veikimo nuotolis viršys tūkstantį kilometrų, todėl jos galės pasiekti tolimus strateginius taikinius tiek sausumoje, tiek jūroje.

Toks techninis pajėgumas ženkliai pakeičia Graikijos karinio laivyno veiklos logiką. Iki šiol pagrindinis dėmesys buvo skiriamas teritorinei gynybai ir pakrančių saugumui. Dabar akcentas keliamas į strateginį atgrasymą, kuris leidžia šalies gynybą formuoti aktyvesniu ir labiau iniciatyviu būdu.

Nacionalinės pramonės įtraukimas

Planuojama, kad ne mažiau kaip ketvirtadalis visos pirkimo vertės bus patikėtas vietos pramonei. Tai reiškia, kad Graikijos bendrovės dalyvaus ne tik kaip tiekėjai, bet ir kaip technologiniai partneriai. Toks sprendimas yra svarbus nacionalinės ekonomikos stiprinimui, žinių perdavimui ir ilgalaikės techninės kompetencijos augimui šalies viduje.

Vietos įmonės galės dalyvauti įvairiuose gamybos etapuose, nuo komponentų gamybos iki galutinio surinkimo ir aptarnavimo. Tai užtikrins ne tik naujų darbo vietų kūrimą, bet ir savarankiškesnį ginkluotės valdymą bei aptarnavimą ateityje.

Technologiniai reikalavimai atitinka šiuolaikinius standartus

Naujiesiems povandeniniams laivams keliami aukšti technologiniai standartai. Tarp pagrindinių reikalavimų yra oro nepriklausomos pavaros sistemos, ličio jonų baterijos, žemas akustinis ir magnetinis pėdsakas bei pažangi aktyvioji sonarų įranga. Tokios savybės leis šiems laivams išlikti nepastebimiems net sudėtingose operacinėse sąlygose.

Be to, būsimi laivai turės gebėjimą vykdyti įvairias užduotis, nuo jūrų kontrolės ir prieigos ribojimo iki tikslių smūgių prieš sausumos taikinius. Jie taip pat bus pritaikyti specialiųjų pajėgų transportavimui bei slaptoms operacijoms, kurios reikalauja aukšto mobilumo ir paslėptos veiklos.

Ginkluotė užtikrins universalumą

Būsimi povandeniniai laivai bus aprūpinti įvairiomis ginkluotės sistemomis, kurios leis juos naudoti tiek gynybai, tiek puolimui. Į standartinę įrangą įeis sunkiosios torpedos, raketos prieš laivus ir orlaivius, taip pat oro gynybos sistemos artimajam atstumui. Svarbiausia naujovė, tai sausumos taikinius galinčios pasiekti sparnuotosios raketos.

Toks ginkluotės derinys užtikrins platų operacinių galimybių spektrą. Povandeniniai laivai galės veikti kaip savarankiški smūgio vienetai, kaip jūrų zonos kontrolės priemonės ar kaip paramos priemonė didesnėse karinėse operacijose.

Strateginė reikšmė regione

Graikijos sprendimas stiprinti povandeninį laivyną nėra tik techninis žingsnis. Tai taip pat aiškus signalas visam regionui, kad šalis yra pasirengusi ne tik gintis, bet ir aktyviai formuoti saugumo architektūrą pietryčių Europoje ir Viduržemio jūros regione.

Atsižvelgiant į geopolitinę įtampą ir didėjančią konkurenciją jūrų erdvėse, tokios priemonės tampa būtinybe. Modernūs ir universaliai pritaikomi povandeniniai laivai taps svarbiu elementu Graikijos gynybos struktūroje bei padės užtikrinti stabilumą ilgalaikėje perspektyvoje.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas