Prisijunkite
Prisijunkite
Tarptautinėje arenoje įtampa vėl kyla. Naujausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimas apie atnaujinamą puolimą Ukrainoje sukrėtė ne tik Europos Sąjungą, bet ir Jungtines Amerikos Valstijas. Ypač iškalbinga tapo Donaldo Trumpo reakcija, kuri parodė reikšmingą JAV pozicijos pokytį.
Per neseniai įvykusį telefoninį pokalbį, kaip teigiama žiniasklaidoje, Vladimiras Putinas informavo Donaldą Trumpą, kad per artimiausias 60 dienų ketina atnaujinti karinę kampaniją prieš Ukrainą. Tikslas yra užimti visą Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono sričių teritoriją iki jų administracinių ribų.
Šie regionai jau dabar yra smarkiai paveikti karo, o kai kuriose vietose Rusijos pajėgos nuo 2014 metų išlaiko kontrolę.
Tai ne tik karinis veiksmas, bet ir strateginis spaudimas Vakarams. Putinui svarbu pademonstruoti, kad Rusija nesitrauks ir sieks galutinio tikslo, tai yra pilno Ukrainos regionų užėmimo.
Trumpo pokytis svyruoja nuo abejonių iki paramos
Anot šaltinių, būtent ši žinia turėjo esminę įtaką buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, kuris pastaruoju metu rodė nuosaikesnį požiūrį į karą. Tačiau po pokalbio su Putinu, jis pakeitė poziciją ir nusprendė remti Ukrainą ne tik gynybiniais, bet ir puolamaisiais ginklais.
Trumpas pareiškė, kad JAV planuoja tiekti Ukrainai karinę pagalbą, tačiau išlaidas turėtų padengti Europos Sąjunga. Tai rodo, kad JAV nori išlikti svarbiu žaidėju konflikte, bet kartu ragina Europą prisiimti daugiau atsakomybės.
JAV pasiuntinys atvyksta į Kijevą
Pirmasis žingsnis įgyvendinant naująją paramos strategiją yra generolo Keitho Kelloggo vizitas Kijeve. Jis paskirtas specialiu Trumpo atstovu Ukrainos klausimais. Susitikimuose su Ukrainos valdžia planuojama aptarti ginkluotės tiekimo apimtis, saugumo stiprinimą, bendradarbiavimo plėtrą bei galimas papildomas sankcijas Rusijai.
Tai svarbus signalas, kad Trumpas ruošiasi aktyvesnei JAV pozicijai Rytų Europoje ir nori iš naujo įtvirtinti Amerikos vaidmenį šiame konflikte.
Aštri Trumpo kritika Putinui
Be politinių žingsnių, Trumpas ir viešai įvardijo savo nusivylimą Putinu. Komentuodamas naujausius Rusijos antskrydžius Ukrainos miestuose, jis sakė: „Maniau, kad Putinas tiki tuo, ką sako. Jis kalba gražiai, bet naktimis bombarduoja civilius.“ Tokie žodžiai liudija, kad buvęs JAV prezidentas ne tik nusivylė Rusijos vadovu, bet ir galimai nebemato galimybės bendradarbiavimui.
Galimos pasekmės pasauliui
Ši padėtis yra reikšminga ne tik Ukrainai. Jeigu Putino planai išsipildytų, tai gali sukelti naują pabėgėlių bangą, didinti karines išlaidas visame regione ir paaštrinti įtampą tarp Rusijos ir NATO šalių. Be to, tai gali tapti išbandymu Europos Sąjungos vienybei bei gebėjimui koordinuotai reaguoti į krizę.
Tuo pačiu naujas JAV įsitraukimas, jeigu jis bus nuoseklus ir plačios apimties, gali sustiprinti Ukrainos galimybes apsiginti bei atremti puolimą.
Prasideda naujas karo etapas?
Putino ketinimai per 60 dienų įgyvendinti naują puolimą ir Trumpo sprendimas reaguoti rodo, kad karas Ukrainoje gali žengti į naują etapą. Jis gali būti dar aštresnis, dar pavojingesnis, bet kartu ir lemiamas.
Ar šis pasikeitęs JAV požiūris taps ilgalaike strategija? Ar Europa sutiks padengti karinės pagalbos išlaidas? Atsakymai į šiuos klausimus paaiškės artimiausiomis savaitėmis. Tačiau jau dabar aišku, kad diplomatinis žaidimas peržengė naujas ribas, ir artėja momentas, kai teks pasirinkti puses be galimybės likti nuošalyje.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti