Prisijunkite
Prisijunkite
Po popiežiaus Pranciškaus mirties Katalikų Bažnyčia atsidūrė istorinio pasirinkimo kryžkelėje. 2025 metų konklava, slapta kardinolų sueiga, skirta naujam popiežiui išrinkti, tapo ne tik religinio, bet ir geopolitinio dėmesio centru.
Tūkstančiai tikinčiųjų rinkosi Šv. Petro aikštėje, laukdami dūmų iš Siksto koplyčios kamino. Visiems aišku, kad šis sprendimas nulems ne tik Bažnyčios vidinę kryptį, bet ir jos vaidmenį pasaulio aktualijose.
Juodi dūmai, pasirodę iš Siksto koplyčios kamino trečiadienio vakarą, pranešė aiškią žinią – pirmasis konklavos balsavimas nepateikė sprendimo dėl naujo popiežiaus. Kardinolai, užsidarę koplyčioje, pradėjo slaptą procesą, kurio metu renkamas naujas Katalikų Bažnyčios vadovas.
Tuo metu Šv. Petro aikštėje tūkstančiai tikinčiųjų kantriai laukė ženklo – dūmų, sklindančių iš siauro kamino koplyčios stoge. Diena buvo kupina ritualų, maldų ir iškilmių, per kurias dvasininkai prašė dieviškojo vedimo savo sprendimui.
Žmonėms teko apsišarvuoti kantrybe, nes dūmų teko laukti ilgiau nei tikėtasi. Nuo konklavos pradžios iki juodųjų dūmų pasirodymo praėjo daugiau nei trys valandos, valanda ilgiau nei per 2013 metų konklavą, po kurios buvo išrinktas popiežius Pranciškus.
Ketvirtadienį planuojami keturi balsavimai. Du iš jų įvyks ryte ir du vakare. Jeigu po rytinių balsavimų vis dar nebus išrinktas naujasis Bažnyčios vadovas, iš Siksto koplyčios kamino apie 13 valandą pasirodys juodi dūmai. Vakarinis juodo dūmo signalas būtų matomas apie 20 valandą.
Jeigu popiežius būtų išrinktas po dviejų rytinių ar vakaro balsavimų, balti dūmai iš kamino pasirodytų atitinkamai apie 11.30 arba 18.30 valandą.
Nors baltų dūmo šį kartą niekas nesitikėjo, nes šiuolaikiniuose konklavos laikotarpiuose popiežius pirmają dieną neišrenkamas, kai kurie kardinolai šią savaitę išreiškė viltį, kad naujas vadovas galėtų būti išrinktas jau ketvirtadienį arba penktadienį.
Toks greitas sprendimas būtų žinia apie vienybę po dažnai kontraversiškos, 12 metų trukusios Pranciškaus pontifikato, kuris baigėsi jo mirtimi praėjusį mėnesį.
Visi 133 konklavoje dalyvaujantys kardinolai, jaunesni nei 80 metų, naktį praleis viename iš Vatikano svečių namų. Ten jie galės neformaliai tęsti pokalbius prieš grįždami į Siksto koplyčią ketvirtadienio rytą. Po trečiadienio vieno balsavimo ketvirtadienį planuojami du balsavimai ryte ir dar du popiet. Balsavimai tęsis, kol vienas iš kandidatų surinks bent du trečdalius balsų, šįkart tai 89 kardinolas.
Jų vienintelė ryšio su išoriniu pasauliu forma – dūmai iš kamino. Balsavimo biuleteniai deginami kartu su specialiomis cheminėmis medžiagomis ir jei rezultato nėra – sklinda juodi dūmai, jei popiežius išrinktas – pasirodo balti
Šiuolaikinės konklavos paprastai būna trumpos. Pavyzdžiui, 2013 metų balsavimas truko vos dvi dienas, tiek pat ir 2005-aisiais, kai buvo išrinktas Benediktas XVI.
Pastarosiomis dienomis kardinolai išsakė skirtingas nuomones apie tai, kokio popiežiaus reikia šiandieninei Bažnyčiai. Vieni pasisako už Pranciškaus pradėtų reformų tęstinumą, kiti nori grįžti prie senųjų tradicijų. Daugelis siekia stabilaus, nuspėjamo pontifikato.
Kas laukia po konklavos?
Naujasis popiežius, kai tik sutinka su savo išrinkimu, pasirenka vardą ir apsivelka baltus rūbus. Vėliau jis pasirodo Šv. Petro aikštėje, kur ištaria savo pirmąją kalbą ir suteikia „Urbi et Orbi“ palaiminimą. Visas pasaulis sulaiko kvapą, ne tik katalikai, bet ir tie, kuriems rūpi žmonijos moralinė kryptis, socialinis teisingumas ar taika.
Nors dar nėra žinoma, kas tapo naujuoju popiežiumi, ar tai bus pokytį žadantis balsas iš pasaulio pietų, ar patyręs dvasininkas iš Europos, jau dabar akivaizdu, kad 2025 metų konklava taps svarbiu istoriniu momentu, kuris dar ilgai bus aptarinėjamas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti