Prisijunkite
Prisijunkite
Nuo šiandienos, liepos 6 dienos, Europoje prasidės klimato scenarijus, kuris tęsis mažiausiai mėnesį ir aiškiai parodys, kaip klimato pokyčiai dar labiau veikia mūsų kasdienius orus.
Remiantis naujausiomis „Copernicus Climate Change Service“ (ECMWF) prognozėmis ir Europos aplinkos agentūros duomenimis, per artimiausias 30 dienų didelėje Europos dalyje fiksuosis aukštesnė nei įprasta oro temperatūra, kartu su nepastoviu kritulių pasiskirstymu.
Pagal ECMWF sezonines prognozes, jau nuo liepos pradžios tokios šalys kaip Prancūzija, Vokietija, Lenkija bei Balkanų valstybės patirs temperatūros šuolį, ji viršys įprastą normą net 2–4 laipsniais. Šis karščio epizodas prognozuojamas mažiausiai keturioms savaitėms.
Viduržemio jūros regionas ir vėl susidurs su vadinamaisiais karščio kupolais, kurie ilgą laiką palaiko sausą ir itin karštą orą virš tam tikros teritorijos. Tad tokiose šalyse kaip Ispanija, Italija ar Graikija galime vėl tikėtis 40 laipsnių ar dar aukštesnės temperatūros.
Šiuo laikotarpiu prognozuojami ir išskirtiniai kritulių kiekio svyravimai. Pranešama, kad jie bus labai skirtingi priklausomai nuo regiono. Šiaurės Europa, ypač Skandinavija, gali sulaukti daugiau kritulių nei įprastai, o tuo metu Rytų Europa bei Balkanai turės reikalų su karštu ir sausu laikotarpiu, kuris padidina sausrų ir miškų gaisrų tikimybę.
Tokie kontrastai yra klasikinis klimato kaitos ženklas – oro masės juda kitaip, o ekstremalūs reiškiniai tampa vis dažnesni ir labiau lokalūs. Nors toks karšto mėnesio scenarijus dar nėra visiška naujiena, tyrėjai pabrėžia, kad intensyvumas ir trukmė nuolat auga dėl vadinamo žemės-atminties efekto, kai dirvožemis, augalija ir net jūros išlaiko anksčiau sukauptą šilumą, tai ir lemia užsitęsusius karščio bangas.
Karštesnis oras taip pat sugeria daugiau drėgmės, o kai ši pagaliau iškrinta, susidaro staigios liūtys ir vietiniai potvyniai.
Prognozės rodo, kad Lietuva bus tarp dviejų zonų – karšto oro ir vėsesnių, drėgnesnių oro masių. Tai reiškia, kad galima tikėtis ir karštų, tvankių dienų, ir staigių lietaus periodų su perkūnija. Visgi, bendra temperatūra Lietuvoje nuo normos turėtų nukrypti mažiau nei Europos viduryje.
Europos aplinkos agentūra įspėja, kad tokie laikotarpiai tampa vis dažnesni. Orai Europoje tampa vis ryškesni – karštos, sausos dienos staiga užleidžia vietą stipriems krituliams. Tai jau nebe ateities perspėjimas, o dabarties realybė.
Taigi, nuo liepos 6 dienos Europa gyvens dar vieną mėnesį, kuris aiškiai parodys, kaip sparčiai keičiasi orų pobūdis su visomis pasekmėmis žemės ūkiui, energetikai ir žmonių sveikatai. Pritaikymas karščiui ir sausrai tampa nebe pasirinkimu, o būtinybe.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti