Tokio Trumpo plano nesitikėjo net ir Putinas: beprotiškas karas gali baigtis dar šiemet, siunčiama svarbi žinia

Lina Snarskienė , 2025-07-18, 10:55 (atnaujinta 2025-07-18, 13:59)
0
Tokio Trumpo plano nesitikėjo net ir Putinas: beprotiškas karas gali baigtis dar šiemet, siunčiama svarbi žinia

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas gali baigti karą Ukrainoje dar iki šių metų pabaigos. Apie tai prabilo Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas. Pasak jo, būtent ekonominis spaudimas gali būti tuo paskutiniu lašu, kuris privers Kremlių persvarstyti savo veiksmus ir suvokti, kad ši karinė avantiūra tampa pernelyg brangiai kainuojanti.

Jermakas išdėstė šią poziciją interviu „The Times“ tinklalaidei „The General and The Journalist“. Jo teigimu, būtent ekonominės sankcijos, o ne diplomatiniai pareiškimai, gali pasirodyti efektyviausia priemonė priversti kremlių atsitraukti. 

Jis aiškiai nurodė, jog Trumpo planuojamos antrinės sankcijos gali pakeisti karo eigą. Svarbiausia šio plano detalė yra paprasta: Jungtinės Valstijos ketina įvesti papildomus muitus tiems, kas toliau pirks rusišką naftą ir dujas. Tai reikštų, kad spaudimas kristų ne tik ant rusijos, bet ir ant tokių šalių kaip Kinija ar Indija.

Ekonomika gali nulemti sprendimą pasitraukti

Pasak Jermako, Trumpo planuojamos priemonės, ypač susijusios su energetikos sektoriumi, taps lemiamu veiksniu. Šių metų naftos kainos padėjo maskvai finansuoti savo karinę mašiną, todėl bet kokie veiksmai, galintys iš esmės sumažinti rusijos pajamas iš šaltinių, tampa itin reikšmingi.

Jermakas įsitikinęs, kad antrinės sankcijos, kurios paveiktų trečiąsias šalis, būtų kur kas veiksmingesnės nei iki šiol taikytos priemonės. Jei Kinija ir Indija būtų priverstos rinktis tarp prekybos su JAV ir rusiškų energijos išteklių, jų spaudimas maskvai galėtų išaugti keliskart. Tai būtų ženklas putinui, kad tęsti šią karą finansiškai nebeapsimoka.

Pasak prezidento Zelenskio patarėjo, jei sankcijos būtų įgyvendintos, jos neabejotinai sukeltų didžiulį spaudimą rusijos ekonomikai. Tai sumažintų kremliaus pajamas ir priverstų persvarstyti dabartinę agresyvią politiką.

Trumpo ultimatumas diktatoriui – 50 dienų spręsti arba sankcijos

Svarbu paminėti, kad Trumpas jau anksčiau viešai kalbėjo apie šį ultimatumą. Jei per 50 dienų nuo paskelbto termino nebus pasiektas taikos susitarimas su Ukraina, JAV įves papildomus 100 proc. muitus visoms šalims, kurios ir toliau prekiaus su rusija. Tai ne tik ženkliai paveiktų rusijos ekonomiką, bet sukeltų rimtų iššūkių ir globaliose rinkose.

Anot Trumpo, jis buvo tikėjęsis, jog sutartis dėl taikos bus pasiekta dar prieš du mėnesius, tačiau, kai pažanga neįvyko, jis pasirengęs imtis veiksmų, kurie neišvengiamai paspartintų procesą. JAV prezidentas taip pat pridūrė, kad tikisi, jog tokių griežtų priemonių taikyti neprireiks, tačiau jei reikės – jos bus neišvengiamos.

Jermakas pabrėžė, kad šios sankcijos gali tapti itin stipriu smūgiu putinui, kuris praras dideles pajamas, reikalingas karinei pramonei finansuoti. Jei rusijos pagrindinės prekybos partnerės ims reikalauti sprendimų, kremlius neturės kitos išeities kaip ieškoti kompromiso.

Ką dar gali reikšti šios priemonės Ukrainai ir pasauliui

Jei Trumpo planas būtų įgyvendintas, tai galėtų ne tik sustabdyti karą Ukrainoje, bet ir iš esmės pakeisti visos Europos saugumo situaciją. Jermakas įsitikinęs, kad tokiu atveju spaudimas būtų daromas ne tik rusijai, bet ir toms valstybėms, kurios šiuo metu remiasi maskvos ištekliais. Toks sprendimas galėtų tapti precedentu, kaip ekonomika tampa svarbesniu ginklu nei kariniai veiksmai.

JAV prezidentas ne kartą kartojo, jog yra pasirengęs veikti ryžtingai. Tai reiškia, kad artimiausi mėnesiai gali būti lemtingi ne tik Ukrainai, bet ir visam pasauliui.

Ukrainos vadovybė neslepia, kad šios priemonės – vienas iš realiausių scenarijų užbaigti karą. Jei planas suveiktų, tai būtų didžiulis žingsnis į priekį ir Ukrainos, ir visos Europos stabilumui.

Kol kas lieka stebėti, ar maskva pasirinks išmintingą kelią iki ultimatumo pabaigos, ar visgi teks įgyvendinti numatytas sankcijas. Viena aišku – šiandien politika vis dažniau tampa ekonomikos žaidimu, o jo taisyklės gali būti skaudžios net galingiausiems.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas