„Google“ kardinaliai keičia žaidimo taisykles: štai kodėl jūsų privatumas gali būti pažeistas jau po kelių dienų

Danielius Mažeikis , 2025-07-04, 09:00 (atnaujinta 2025-07-04, 09:34)
0
„Google“ kardinaliai keičia žaidimo taisykles: štai kodėl jūsų privatumas gali būti pažeistas jau po kelių dienų

Šiuolaikinės technologijos vis labiau keičia mūsų kasdienybę. Dirbtinis intelektas, dar visai neseniai buvęs tik pokalbių partneris virtualioje erdvėje, dabar įgyja vis daugiau galimybių. Vienas iš tokių pavyzdžių yra „Google Gemini“. Šis įrankis jau netrukus taps ne tik patarėju, bet ir aktyviu veikėju jūsų išmaniajame telefone, net jei to aiškiai nepatvirtinsite.

Visai neseniai „Google“ pradėjo siųsti pranešimus kai kuriems „Android“ naudotojams, kuriuose nurodoma, kad nuo liepos 7 dienos „Gemini“ galės automatiškai pasiekti įvairias telefono funkcijas. Tai apima pokalbių programas, skambučių istoriją ir net tokias programėles kaip „WhatsApp“. 

Tai reiškia, kad dirbtinis intelektas galės skaityti jūsų žinutes ar siūlyti pagalbą programose, net jei anksčiau buvote išjungę tam skirtus nustatymus. Nors „Google“ suteikia galimybę šias funkcijas išjungti rankiniu būdu, jos bus įjungtos automatiškai visiems, kurie aktyviai nesusigriebs.

Dirbtinis intelektas keičia savo pobūdį

Iki šiol DI buvo suprantamas kaip pokalbių partneris, atsakantis, generuojantis tekstus ar paaiškinimus. Tačiau dabar kuriama nauja karta, vadinami agentai. Tai sistemos, kurios gali ne tik reaguoti, bet ir veikti savarankiškai. Jos geba vykdyti užduotis, tokias kaip pildyti formas, atlikti paieškas, valdyti el. laiškus ar net užsakyti paslaugas. Vartotojas tampa tarsi stebėtoju, kuris tik patvirtina siūlomus veiksmus.

Tokios sistemos kaip „Gemini“ yra kuriamos tam, kad „pažintų“ savo naudotoją, suprastų jo įpročius, elgseną, bendravimo stilių. Tuo pačiu jos gilinasi į turinį, kuriuo naudotojas dalijas el. laiškus, pokalbius, paieškos užklausas. Šio proceso tikslas yra pateikti kuo tikslesnius ir asmeniškesnius pasiūlymus.

Privatumo klausimai ir vartotojų teisės

Didžiausią nerimą kelia tai, kad tokie sprendimai gali būti diegiami be aiškaus naudotojo sutikimo. Ne visi žmonės turi įgūdžių ar laiko nuodugniai tikrinti programų nustatymus, o tai reiškia, kad daugelis net nepastebės, kada ir kaip jų duomenys pradėti naudoti. Nors „Google“ žada, kad informacija anonimizuojama, o darbuotojai neturi galimybės jos peržiūrėti, vartotojų pasitikėjimas dažnai būna ribotas.

Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad dauguma šių funkcijų yra išjungiamų. Kiekvienas naudotojas gali peržiūrėti savo telefono nustatymus ir sustabdyti nepageidaujamą prieigą. Tą verta padaryti visiems, kurie vertina savo privatumą ir nori išlaikyti kontrolę.

Kas mūsų laukia ateityje?

Dirbtinis intelektas ir toliau sparčiai integruosis į mūsų gyvenimus. Greitai jis gali tapti ne tik patarėju, bet ir veiksmų vykdytoju. Tai gali reikšti, kad įrenginiai savarankiškai atliks daug užduočių, nuo priminimų iki sprendimų priėmimo. Toks pokytis gali būti patogus, tačiau taip pat reikalauja atsakomybės.

Technologijų pažanga neišvengiamai atneš naujų galimybių, tačiau kartu ir iššūkių. Kiekvienas vartotojas turės spręsti, kiek savo gyvenimo jis nori patikėti algoritmams ir kiek kontrolės pasirengęs perleisti sistemoms, kurios dažnai veikia tyliai, fone.

„Google Gemini“, tai tik viena iš daugelio priemonių, kurios parodo, kaip greitai keičiasi mūsų santykis su technologijomis. Svarbu išlikti sąmoningiems, atidžiai stebėti pokyčius ir aktyviai rūpintis savo skaitmeniniu saugumu. Nes šiandieninis patogumas rytoj gali virsti netikėtu pažeidžiamumu.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas