Milžiniška Kinijos įtaka automobilių rinkoje: be šių metalų gali nebelikti naujų elektrinių automobilių

Danielius Mažeikis , 2025-07-03, 10:55
0
Milžiniška Kinijos įtaka automobilių rinkoje: be šių metalų gali nebelikti naujų elektrinių automobilių

Retųjų žemės metalų rinkoje stebimas palengvėjimas. Kinija, kuri ilgą laiką itin griežtai kontroliavo šių metalų eksportą, pradėjo dažniau išduoti eksportui reikalingas licencijas. Tai geras ženklas tiek Europos, tiek Amerikos automobilių pramonei, kuri nuo šių žaliavų tiekimo iš Kinijos yra itin priklausoma.

Retieji žemės metalai, tai neatsiejama šiuolaikinės pramonės dalis. Be jų negalėtų veikti elektroniniai įrenginiai, kompiuterių komponentai, karinė technika ar elektromobilių varikliai. 

Būtent dėl šių metalų ypatingų savybių juos naudoja įvairiausiose technologijose, nuo mažų jutiklių iki galingų elektros variklių.

Kaip prasidėjo tiekimo krizė

Visos problemos pradžia buvo prekybos ginčas tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kinijos. Kai JAV įvedė muitus, Kinija atsakė apribodama retųjų metalų eksportą. Įmonės, norėjusios šiuos metalus įsigyti, turėjo gauti sudėtingas ir lėtai išduodamas licencijas. Tai lėmė drastišką eksporto mažėjimą, balandį jis sumažėjo perpus, o gegužę, net keturiais penktadaliais.

Europos automobilių tiekėjai, susidūrę su žaliavų stygiumi, pradėjo stabdyti gamybą. Įspėjimai dėl galimų plataus masto gamyklų uždarymų liepos mėnesį skambėjo vis garsiau.

Situacija gerėja, bet problemų dar netrūksta

Birželio pabaigoje padėtis ėmė keistis. Jeigu mėnesio pradžioje tik ketvirtadalis licencijų paraiškų buvo patenkintos, mėnesio pabaigoje jų skaičius išaugo iki 60 procentų. Tiesa, šimtai prašymų vis dar laukia atsako, o tiekimo grandinės lieka pažeidžiamos.

Nors kai kurie didieji gamintojai, kaip pavyzdžiui „Volkswagen“, gavo leidimus, kiti, tokie kaip „Bosch“, vis dar kovoja su biurokratija. Europos tiekėjų organizacijos atstovai sako, kad bendra padėtis pagerėjo, tačiau galutiniai vartotojai Jungtinėse Valstijose ir toliau jaus tiekimo trūkumą.

JAV ir Kinijos susitarimas, bet be detalių

Baltieji rūmai paskelbė, kad buvo pasiektas susitarimas su Kinija dėl licencijų klausimo. Abi pusės patvirtino susitarimo faktą, tačiau jokios konkrečios informacijos apie jo turinį nepateikė. Kinijos atstovai teigia, jog licencijos ir toliau bus išduodamos pagal galiojančius įstatymus, o JAV pareigūnai žada spartesnį sprendimų priėmimą.

Kinijos dominavimas ir alternatyvų stoka

Retųjų žemės metalų perdirbimo srityje Kinija užima dominuojančią poziciją. Ji apdoroja apie devynias dešimtąsias visų pasaulyje išgaunamų šių metalų. Nors pastaruoju metu kalbama apie naujų tiekimo šaltinių paiešką, jokios greitos alternatyvos šiuo metu nėra.

Todėl Kinijos sprendimai tiesiogiai veikia pasaulinę pramonę. Net menkas trikdis šioje grandyje gali sukelti didelių problemų gamintojams, o tai galiausiai jaučia ir vartotojai. Be šių metalų neįmanoma gaminti nei šiuolaikinio telefono, nei elektrinio automobilio, nei pažangios karinės įrangos.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas