Prisijunkite
Prisijunkite
Lina Snarskienė , 2024-12-12, 14:55 (atnaujinta 2025-03-04, 19:41) 3
„Man nepatinka elektroniniai automobiliai. Jie brangesni ir toli nenuvažiuoja“, – sako vidutinio amžiaus vairuotojas. Tačiau dauguma jų nelabai įsigilinę į elektromobilių technologiją ir jų pasaulį. Masių švietimas bus didžiulis darbas visiems, dalyvaujantiems šiame perėjime.
Ir nors aš su tokiais žmonėmis nesiginčiju, bet noriu pranešti – naujoje ataskaitoje teigiama, kad ličio kainos mažėja greičiau nei tikėtasi, o tai pagreitina terminus, per kuriuos elektromobiliai pasieks kainų lygybę su degalais varomais automobiliais.
Elektromobilių baterijų kainos neatsiejamos nuo žaliavų, pavyzdžiui, ličio, kuris yra pagrindinė elemento sudedamoji dalis, nikelio, kobalto, grafito, mangano ir kitų, kainų. Anksčiau keliuose tyrimuose buvo prognozuojama, kad akumuliatorių kainos laikui bėgant kris.
Visgi, naujoje tyrimų bendrovės ataskaitoje teigiama, kad kainos gali mažėti sparčiau nei tikėtasi, o tai paspartins pramonės siekį, kad iki 2026 metų elektromobiliai vidutiniškai kainuotų tiek pat, kiek ir vidaus degimo varikliais varomi automobiliai.
Šie metai akumuliatorių pramonei buvo ypač svarbūs – kainos sumažėjo 20 proc. iki 110 eurų už kilovatvalandę.
Ataskaitoje teigiama, kad šiais metais kainos sumažėjo dėl tokių veiksnių kaip mažesnės komponentų kainos, elementų perprodukcija ir sparčiai populiarėjančios cheminės medžiagos, pavyzdžiui, ličio – geležies – fosfato.
Tikimasi, kad vidutinė kaina bus mažesnė nei 95 eurai už kilovatvalandę, t. y. lyginamasis rodiklis, kuris dažnai vadinamas kainų pariteto tašku.
„Tikimasi, kad 2024 metais vien Kinijoje bus pagaminta pakankamai akumuliatorių elementų, kad būtų patenkinta 92 proc. visos pasaulinės 1,2 teravatvalandžių paklausos elektromobilių ir stacionariųjų kaupiklių segmentuose. Tai darė spaudimą mažinti baterijų kainas. Mažesnius gamintojus spaudžia jų didesni kolegos, verčia mažinti elementų kainas ir mažinti maržas, kad užimtų rinkos dalį“, – teigiama ataskaitoje.
Ar ši mažėjimo tendencija išliks per ateinančius kelerius metus, lieka atviras klausimas. Pagal Infliacijos mažinimo įstatymą pažangiosios gamybos gamybos mokesčių kreditas masiškai subsidijavo akumuliatorių kainas. Tačiau dabar jo ateitis yra pakibusi ant plauko.
Neaišku, ar išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas kartu su vartotojų mokesčių lengvata, siekiančia iki 7,1 tūkst. eurų, panaikins ir gamybos mokesčių kreditą. Analitikai linkę manyti, kad D. Trumpas nepanaikins viso paketo. Įstatyme numatytos šimtus milijardų siekiančios paskatos sukūrė tūkstančius gerai apmokamų amerikiečių darbo vietų ir Šiaurės Ameriką pavertė sparčiausiai augančiu akumuliatorių gamybos regionu pasaulyje.
Apriboti šią baltojo aukso karštinę būtų tas pats, kas atiduoti pelningą palikimą vien tam, kad būtų nuraminti keli draugai ir rėmėjai iš naftos ir dujų sektoriaus. Tai ne tik stabdytų automobilių pramonės augimą, bet ir suteiktų Kinijai dar didesnę persvarą, nepaisant to, kad ji yra taip arti to, kad pasiektų kainų paritetą su taršiais dujiniais automobiliais.
Automobilių pramonės ne pelno siekiančios organizacijos „Global EV Alliance“ atlikto tyrimo duomenimis, didžioji dauguma elektra varomų automobilių pirkėjų nesižvalgo atgal. Iš apklaustų respondentų 92 proc. teigė, kad vėl įsigytų visiškai elektrinius modelius, 4 proc. sakė, kad rinktųsi iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius, o apie 1 proc. teigė, kad grįžtų prie degalais varomų automobilių.
Beveik visi jie teigė, kad yra patenkinti būdami elektromobilių vairuotojais, daugiausia dėl dviejų pagrindinių veiksnių – mažesnių eksploatavimo išlaidų ir susirūpinimo klimato kaita. „Tai nepaprastai didelis skaičius, o rezultatai patvirtina, kad vairuotojams patinka elektromobiliai ir kad jie čia liks“, – sakė organizacijos pirmininkas Joelis Levinas.
Mažesnės eksploatacinės išlaidos užėmė pirmąją vietą tarp pagrindinių priežasčių pirkti elektromobilius, o tai rodo, kad pirkėjai pradėjo vertinti elektromobilių praktiškumą ir logiškumą. Nors 72 proc. respondentų turėjo galimybę įkrauti elektromobilį namuose, jie taip pat nurodė viešųjų įkroviklių patikimumą, veikimo laiką ir ilgą įkrovimo laiką kaip pagrindinius trūkumus.
Organizacijos tyrime dalyvavo kiek daugiau nei 23 tūkst. respondentai iš 18 šalių, įskaitant JAV, Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Prancūziją, Norvegiją ir Indiją, o Kinija nebuvo įtraukta.
Tarpatlantinis konglomeratas „Stellantis“, kuriam priklauso 14 prekės ženklų, įskaitant „Jeep“, „Ram“ ir „Dodge“, susivienijo su Kinijos akumuliatorių gamintoja „Contemporary Amperex Technology Ltd“ ir investavo iki 4,1 mlrd. eurų į ličio jonų akumuliatorių gamyklą Saragosoje, Ispanijoje.
„Stellantis“ išgyvena krizę. Jos pardavimai mažėja, o pelnas mažėja dėl didėjančios Kinijos automobilių gamintojų konkurencijos Europoje, kuri apskritai yra sudėtinga elektrifikavimo srityje. Profsąjungos ir pardavėjų grupės taip pat kaltina ją, kad ji atsilieka nuo pramonės, o neseniai prieš laiką atsistatydino prieštaringai vertinamas jos generalinis direktorius Carlosas Tavaresas.
Dabar automobilių gamintojas kreipiasi į didžiausią pasaulyje akumuliatorių gamintoją, kad pasivytų. Bendroji įmonė su CATL daugiausia dėmesio skirs ličio – geležies – fosfato akumuliatorių gamybai. Bendra įmonė planuoja pradėti gamybą iki 2026 metų pabaigos ir tieks baterijų pakuotes nebrangiems krosoveriams ir visureigiams su vidutiniu nuotoliu. Tačiau maksimalus 50 gigavatvalandžių pajėgumas bus pasiektas su didele žvaigždute. Didinimas priklausys nuo Ispanijos vyriausybės ir Europos Sąjungos paramos.
Lojalumo elektromobiliams apklausų būna įvairių. Tai nėra šokiruojantis faktas, nes elektromobilių naudojimas įvairiuose regionuose labai skiriasi. Tačiau mes norime išgirsti jūsų nuomonę – jei pasirinkote elektromobilį, ar esate jo savininkas visam gyvenimui?
O gal svarstote galimybę grįžti prie benzininio ar hibridinio automobilio? Rašykite savo mintis komentaruose.
3 komentarų
Jau antras elektromobilis kurį turiu ir prie vdv neplanuoju grįžti. Nebent vėl kažkoks perversmas atsitiks
Vis kaip paskutinis...taip ir paskutinis...
Man regis nuo tokio viniu kiekio i ta karsteli, tai jau nebe kartas o ežiukas :)
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti