Geopolitinė įtampa stumia sidabrą į viršų: kodėl vis daugiau investuotojų renkasi būtent sidabrą?

Danielius Mažeikis , 2025-07-17, 14:55
0
Geopolitinė įtampa stumia sidabrą į viršų: kodėl vis daugiau investuotojų renkasi būtent sidabrą?

Vienas iš pagrindinių kainos augimo veiksnių yra padidėjęs sidabro poreikis kaip saugaus kapitalo laikymo formos. Tokią tendenciją skatina padidėjęs protekcionizmas pasaulyje, ypač Jungtinių Amerikos Valstijų prekybos politika. 

JAV prezidento pareiškimai dėl galimų didelių muitų importuojamoms prekėms sukėlė nerimą tarptautinėje rinkoje. Investuotojai vis dažniau žvalgosi į tauriuosius metalus, tokius kaip sidabras, kaip būdą apsaugoti savo turtą nuo vertės nuvertėjimo.

Finansų analitikai teigia, kad šiuo metu sidabro kaina išsiveržė iš ilgamečio kainų intervalo ir gali pasiekti naujas aukštumas. Kainai išlaikant stabilų augimo tempą virš 36 dolerių už unciją, prognozuojama, kad riba gali artėti prie 42 dolerių. Nepaisant dabartinio šuolio, sidabras dar nepasiekė savo visų laikų rekordo, kuris buvo fiksuotas 1980 metais, tuomet uncijos kaina viršijo 50 dolerių.

Ką rodo sidabro ir aukso santykis?

Sidabro rinkos padėtį puikiai atspindi taip vadinamas sidabro ir aukso santykis. Tai rodiklis, kuris parodo, kiek uncijų sidabro reikia norint įsigyti vieną unciją aukso. Šiuo metu santykis siekia 87, o tai rodo, kad sidabras yra stipriai nuvertintas palyginti su auksu. 

Istoriškai, kai šis rodiklis viršija 70, laikoma, kad sidabras yra pigesnis už savo galimą vertę. Tai suteikia signalą, jog sidabras gali turėti didelį potencialą ateityje.

Pramoninė reikšmė didina vertę

Sidabras yra ne tik investicinis, bet ir pramoninis metalas. Jis plačiai naudojamas elektronikos pramonėje, atsinaujinančios energetikos sektoriuje, ypač gaminant saulės baterijas. 

Taip pat sidabras reikalingas automobilių pramonėje, stomatologijoje ir papuošalų gamyboje. Augant technologijų plėtrai, pramoninis sidabro poreikis nuolat didėja. Tai reiškia, kad ilgalaikėje perspektyvoje šio metalo paklausa tik augs.

Sidabro deficitas, tai dar vienas kainą veikiantis faktorius

Remiantis pastarųjų metų duomenimis, fizinio sidabro paklausa pasaulyje viršija pasiūlą jau kelintus metus iš eilės. Nors išgavimas auga, jis nesugeba patenkinti sparčiai augančio vartojimo. 

Daugiau nei 70 procentų viso pasaulyje išgaunamo sidabro yra gaunama kaip šalutinis produktas iš aukso, vario ar kitų metalų kasybos, todėl naujų, specializuotų sidabro kasyklų trūkumas tampa vis aktualesne problema. Jei ši situacija nesikeis, sidabro deficitas gali dar labiau padidėti, o tai reikš dar didesnes kainas ateityje.

Geopolitinė įtampa skatina saugesnių investicijų paiešką

Esant nestabiliai geopolitinei situacijai – besitęsiančiai Rusijos ir Ukrainos karinei konfrontacijai, įtemptiems santykiams Artimuosiuose Rytuose bei pasaulinėms prekybos įtampoms, investuotojai vis dažniau gręžiasi į fizinius aktyvus. 

Sidabras, kaip ir auksas bei platina, vertinami kaip saugūs pasirinkimai nestabiliu laikotarpiu. Jie nepriklauso nuo konkrečių politinių ar finansinių sistemų ir ilgainiui padeda apsaugoti kapitalą.

Sidabras, tai metalas su ateitimi

Augantis sidabro poreikis, ribotas tiekimas, pramoninis pritaikymas ir geopolitinis neapibrėžtumas sukuria visas prielaidas šiam metalui išlikti viena iš pagrindinių investicinių temų artimiausiu metu. Tiems, kurie ieško alternatyvų valiutoms, akcijoms ar obligacijoms, sidabras gali būti protingas pasirinkimas, turintis ne tik stabilumo, bet ir augimo potencialą.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas