Prisijunkite
Prisijunkite
Technews.lt , 2024-12-13, 17:55 (atnaujinta 2025-03-04, 19:41) 0
JAV ne pelno siekiančio Karo tyrimų instituto (ISW) duomenimis, savaitgalį „Roskomnadzor“ atliko bandymą, kuris paveikė Dagestano, Čečėnijos ir Ingušijos – Rusijos regionų, kuriuose daugiausia gyvena etninės mažumos, – gyventojus.
Naudotojai šiuose regionuose susidūrė su problemomis, susijusiomis su prieiga prie „WhatsApp“ ir „Telegram“, taip pat „YouTube“, „Google“ ir net kai kurių Rusijos interneto milžinės „Yandex“ paslaugų.
Rusijos nevyriausybinė skaitmeninių teisių organizacija „Roskomsvoboda“ sakė „TechRadar“, kad nors dauguma VPN neveikė per savaitgalio bandymą, buvo ir tokių, kurie veikė. Ji nenurodė, kiek ir kokių. Pastaruoju metu Rusija griežtai kovoja su VPN naudojimu.
Šalyje užblokuotos mažiausiai 197 tokios paslaugos, o daugelis jų pašalintos iš Rusijos „Apple App Store“ parduotuvės. Be to, kovo mėn. priimtas įstatymas, kuriuo kriminalizuojamas informacijos apie tai, kaip apeiti interneto apribojimus, įskaitant VPN, skleidimas.
Rusija jau seniai rengia savo suverenaus interneto planus – dar prieš įsiverždama į Ukrainą (bet po Krymo užgrobimo). 2019 m. šalis atliko keletą bandymų, siekdama išsiaiškinti, ar federaliniai ir komerciniai telekomunikacijų operatoriai gali veiksmingai atskirti Rusiją nuo interneto, kartu suteikdami prieigą prie vietinių paslaugų naudojant DNS talpyklą.
Po 2022 m. invazijos į kaimyninę šalį ir vėlesnių Vakarų bendrovių įvestų sankcijų ir apribojimų Rusija visiškai atjungti savo vietinį „RuNet“ nuo likusio interneto atrodė vis labiau tikėtina, nors Rusijos skaitmeninių technologijų, komunikacijos ir masinės žiniasklaidos ministerija tuo metu teigė, kad tokio veiksmo neplanuoja.
Pastaruoju metu Kremlius investavo apie 648 mln. dolerių į savo techninių galimybių apriboti interneto srautą plėtrą, rašo ISW. Jis taip pat bando priversti rusus pereiti iš vakarietiškų socialinės žiniasklaidos platformų į vietines platformas, kurias vyriausybė gali lengviau kontroliuoti.
Kremlius per ateinančius penkerius metus ketina išleisti beveik 60 mlrd. rublių, kas yra maždaug 595 mln. eurų, TSPU pajėgumams didinti. Tačiau tai dar ne viskas.
Dar visai neseniai, Rusija oficialiai užblokavo populiarią bendravimo platformą „Discord“, motyvuodama šalies interneto įstatymų pažeidimais. Socialinis tinklas nepašalino iš savo paslaugos turinio, kurį Rusijos vyriausybė laikė neteisėtu.
Dabar smūgio sulaukė ir JAV technologijų milžinė „Google“, kuri sulaukė sunkiai suvokiamo dydžio baudos. Rusijos teismas bendrovei skyrė net 2,5 decilijonų JAV dolerių baudą. Teigiama, kad tokio dydžio bauda skirta už valstybinių žiniasklaidos priemonių paskyrų blokavimą „YouTube“ platformoje.
Visa ši situacija rutuliotis pradėjo dar 2020 metais, kuomet „Google“ gavo pirminę 100 tūkst. rublių baudą, kas yra maždaug 1 000 JAV dolerių. Tuomet, ši bauda skirta už „Tsargrad“ ir „RIA FAN“ kanalų apribojimą „YouTube“ platformoje.
Rusijos federalinė antimonopolinė tarnyba (FAS) nustatė, kad „Google“ pažeidė konkurencijos įstatymus, ir skyrė 2 mlrd. rublių, kas yra maždaug 20 mln. JAV dolerių, baudą, kurią vėliau padidino iki 4 mlrd. rublių, nes JAV bendrovė jos nemokėjo.
Šios šalies teismas nustatė, kad jei „Google“ per devynis mėnesius neįvykdys nurodymo atkurti prieigą prie užblokuotų paskyrų, jai bus skiriama 100 tūkst. rublių baudą už kiekvieną dieną, o kiekvieną savaitę baudos suma padvigubės. Būtent taip ji ir išaugo iki kosminės sumos.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti