Prarastas bagažas ar kiti kelionių nesklandumai – mažiausias rūpestis: ekspertai perspėja apie nuolat blogėjančią situaciją, didžiausi pavojai tyko dar namuose

Lukas Snarskis , 2025-01-20, 07:55 (atnaujinta 2025-03-04, 19:42) 0

Prarastas bagažas ar kiti kelionių nesklandumai – mažiausias rūpestis: ekspertai perspėja apie nuolat blogėjančią situaciją, didžiausi pavojai tyko dar namuose

Kelionės gali būti pavojingas užsiėmimas, tačiau didieji pavojai prasideda dar net neišžengus iš namų. Pamirškite kišenvagius ir pamestą bagažą. Didžiausia grėsmė jūsų būsimoms atostogoms gali slypėti internete.

Pasauliniu mastu fiksuojami vis didesni sukčiavimo mąstai, o tokios tendencijos pastebimos daugelyje valstybių, įskaitant ir Lietuvą. Žmonės kaip niekada susirūpinę dėl kibernetinio saugumo.

Tiesą sakant, neseniai „Travelers Insurance“ atliktas tyrimas parodė, kad 62 proc. respondentų nerimauja dėl saugumo internete - tai didžiausias rodiklis per 11 metų. Ir toks nerimas – visiškai suprantamas, nes grėsmių vis daugėja.

„Potencialia auka gali tapti bet kas, - perspėja biometrinių duomenų bendrovės „BioCatch“ pasaulinių konsultacijų direktorius Sethas Rudenas.

„Tačiau dažnai keliaujantys asmenys gali tapti taikiniais, nes kelionių apdovanojimai, oro linijų kaupiami kilometrai ir kiti kelionių sąskaitose saugomi mokėjimo duomenys gali būti pelningi ir lengvai pasipelnyti.“

Besiruošiantiems keliauti – gausybė kibernetinių grėsmių

Keliautojams kyla įvairių kibernetinių grėsmių - nuo įvairių apgaulių, kuriomis siekiama pavogti asmeninę informaciją, iki netikrų kelionių svetainių ir nuomos skelbimų, dėl kurių nukentėjusieji lieka įstrigę ir netenka lėšų.

Kibernetinio saugumo įmonė „Check Point Research“ teigia, kad 2024 metais 1 iš 33 naujai užregistruotų su atostogomis susijusių domenų buvo kenkėjiškas arba įtartinas. Į šią kategoriją pateko sukčiavimo svetainės, imituojančios Booking.com ir kitas populiarias kelionių platformas, teigia bendrovė.

„Grėsmių sukėlėjai dabar turi galimybių atpažinti ir nukreipti mobiliuosius įrenginius, pateikti į įrenginį kenkėjišką kodą, prisijungti prie įrenginio, kad galėtų sekti jūsų buvimo vietą, aktyvuoti įrenginio mikrofoną ir perimti pranešimus“, - sako „World Travel Protection“ regioninis saugumo direktorius Frankas Harisonas.

„Norint apsaugoti keliautojus ir jų duomenis, labai svarbu taikyti kibernetinio saugumo priemones, kurios orientuotos į rizikos mažinimą.“

Bendrovės „McAfee“ tyrimų vadovas Abhishekas Karnikas sako, kad yra dvi vietos, kuriose keliautojai yra ypač pažeidžiami - užsakymo ir kelionės metu.

Geros interneto higienos praktika

Technologijoms vis labiau integruojantis į mūsų kelionių patirtį, kibernetinių išpuolių rizika užsisakant keliones internetu arba naudojantis neapsaugotais tinklais užsienio šalyse kelia realų susirūpinimą.

Bendrovės „Auckland & Beyond Tours“ vykdomasis direktorius Peteris Hamdy sako, kad 2025 metais turėtumėme būti budrūs.

„Iš savo didelės patirties kelionių sektoriuje galiu pasakyti, kad vienas didžiausių pavojų greičiausiai bus besikeičianti kibernetinio saugumo grėsmių aplinka“, - sako jis.

Saugumo specialistai rekomenduoja, kad kuo dažniau keistumėte savo slaptažodžius, naudokite dviejų veiksnių autentifikavimą, vengtumėte spausti neaiškios kilmės nuorodas ir niekada nesuteiktumėte savo prisijungimo duomenų nepažįstamiems asmenimis.

Naudokitės VPN

Pasak „International Citizens Insurance“ generalinio direktoriaus Joe Cronino, virtualus privatus tinklas (VPN) gali užtikrinti didesnį jūsų saugumą.

„Keliautojai visada ieško nemokamo belaidžio interneto, tačiau daugelis viešųjų tinklų, prie kurių galite prisijungti, yra neapsaugoti ir kelia pavojų jūsų asmeniniams duomenims“, - aiškina jis. „Visada rekomenduoju keliautojams, kai jie naudojasi viešuoju „Wi-Fi“, naudoti VPN, kad apsaugotų savo telefonus ar nešiojamuosius kompiuterius.“

Jeigur jums reikia VPN – tuomet mes turime jums specialų „NordVPN“ pasiūlymą. Paspaudę šią nuorodą jūs galėsite užsisakyti planą vos už 3,39 eurus per mėnesį. Tai reiškia, jog už 24 mėnesius sumokėsite vos 81,36 eurus.

Nepasitikėkite nepažįstamais asmenimis

Viena dažniausių socialinės inžinerijos grėsmių keliaujant yra apsimetinėjimo sukčiai. Aferistai gali apsimesti viešbučio darbuotojais, gidais ar net kitais keliautojais ir taip gauti prieigą prie jūsų įrenginiuose esančios asmeninės informacijos, teigia „McAfee“ saugumo ekspertas.

„Prieš dalydamiesi neskelbtina informacija ar perduodami asmeninius daiktus, visada patikrinkite asmenų tapatybę“, - priduria jis.

Būkite atidūs tikrindami savo el. pašto dėžutę

Elektroninių laiškų siuntimas imituojant patikimą įmonę, siekiant įtikinti jus pateikti asmeninę informaciją - tampa vis sudėtingesnis.

„Kelionės yra puiki proga sukčiavimo kampanijoms vykdyti“, - perspėja saugumo specialistė Rishika Desai.

„Daugelis ieško pasiūlymų tuo metu, kai kainos yra ypač aukštos. O kibernetiniai nusikaltėliai apsimeta gerai žinomais, teisėtais prekių ženklais“.

Sprendimas? Niekada, niekada nespauskite ant el. laiško ir nesekite nuorodos iš neatpažįstamo šaltinio. Visada eikite tiesiai į įmonės svetainę ir patikrinkite bet kokį kelionės pasiūlymą.

Viena didžiausių grėsmių – dirbtinis intelektas

Dirbtinis intelektas suteikė kibernetiniams nusikaltėliams įrankių, kurių jiems reikia, kad jie galėtų greitai apvogti net pačius įmantriausius keliautojus.

„Dirbtinis intelektas gali sukurti įtikinamas svetaines, sukurti natūraliau skambančią kalbą ir net suklastoti atsiliepimus“, - sako programinės įrangos kūrėjos „Zibtek“ generalinis direktorius Cache'as Merrillas.

„Naudojant dirbtinio intelekto technologijas viskas atrodo kur kas teisingiau, ir žmonės tuo patiki.“

Nors dėl dirbtinio intelekto keliautojams tampa dar sunkiau atskirti teisėtus pasiūlymus nuo sukčių, dirbtinis intelektas nėra tobulas. Šiek tiek pasipraktikavę galite atskirti dirbtinio intelekto sukurtą tekstą, nuotraukas, vaizdo įrašus - ir netikrus kelionių pasiūlymus.

Arba galite tiesiog pasinaudoti trumpiausiu keliu: jei internetinis pasiūlymas atrodo pernelyg geras, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: VPN

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas