Maistas, kuris išgelbės kosmose ir Žemėje: nauja ryžių rūšis gali pakeisti maistą visam pasauliui

Danielius Mažeikis , 2025-07-14, 17:55
0
Maistas, kuris išgelbės kosmose ir Žemėje: nauja ryžių rūšis gali pakeisti maistą visam pasauliui

Kosminės misijos į Mėnulį ir Marsą tampa vis realesnės, o kartu kyla ir praktinių iššūkių, pavyzdžiui, kaip aprūpinti astronautus tinkamu maistu. Dabartiniai džiovinti ir konservuoti produktai ilgainiui nepakankami, trūksta šviežių vitaminų bei antioksidantų, o tai neigiamai veikia sveikatą ir savijautą.

Astronautai ilgose misijose negali pasikliauti vien konservais. Ilgainiui pradeda stigti svarbių maistinių medžiagų, o ir didelės atsargos užima per daug vietos. 

Todėl viena iš efektyviausių išeičių yra auginti maistą tiesiog kosmose. Tai leistų ne tik papildyti racioną šviežiais produktais, bet ir sumažinti priklausomybę nuo Žemės išteklių.

Italijos mokslininkų atsakas į iššūkį

Italijos kosmoso agentūra kartu su Milano, Romos ir Neapolio universitetais pradėjo ambicingą projektą pavadinimu „Moon-Rice“. Mokslininkų tikslas yra išvesti itin kompaktišką ryžių veislę, pritaikytą auginti uždarose, riboto dydžio kosminėse bazėse. Be to, svarbu, kad augalas būtų maistingas, lengvai auginamas ir atsparus aplinkos pokyčiams.

Projektas susiduria su iššūkiu: reikia išvesti ryžių veislę, kuri ne tik būtų maža, bet ir duotų gausų derlių. Įprastinės mažesnės ryžių veislės dažnai tampa mažiau derlingos, nes jų augimas sulėtėja per stipriai. Be to, per didelis augimo slopinimas gali sutrikdyti daigumą ar net sumažinti grūdų kiekį. Mokslininkai siekia išlaikyti balansą tarp dydžio ir našumo, kad kosmose būtų galima užauginti kuo daugiau maistingų grūdų.

Ryžiai, telpantys delne

Milano universiteto specialistai jau pasiekė pažangą, tai jiems pavyko sukurti ryžių augalus, kurių aukštis neviršija dešimties centimetrų. Įprasti ryžiai auga iki metro, tad šis rezultatas išties įspūdingas. 

Tuo pat metu Romos universiteto komanda analizuoja genetinius aspektus, siekdama optimizuoti augalo struktūrą ir padidinti baltymų kiekį grūduose. Kadangi kosmose mėsos auginti nepavyks, baltymais praturtintas ryžis gali tapti pagrindiniu astronautų maisto šaltiniu.

Bandymų imitacija Žemėje

Tikrieji eksperimentai mikrogravitacijos sąlygomis kosmose yra labai brangūs. Todėl kol kas tyrimai atliekami Žemėje, imituojant nesvarumo būseną. Ryžiai specialiuose įrenginiuose sukami ratu, kad nebūtų aišku, kur yra viršus ir apačia. Taip augalas netenka gravitacinės orientacijos, o tyrėjai gali stebėti jo reakciją į nestandartines sąlygas.

Perspektyvos ir žemėje

Nors „Moon-Rice“ sukurtas kosmosui, jo potencialas gali būti didžiulis ir Žemėje. Tokie atsparūs ir kompaktiški augalai puikiai tiktų auginti ekstremaliose vietovėse, tai yra dykumose, kalnuose, šiaurės regionuose ar net didmiesčių vertikaliuose šiltnamiuose. Tai galėtų tapti sprendimu ten, kur dėl klimato pokyčių tradicinė žemdirbystė tampa vis sudėtingesnė.

Mažas žingsnis žmogui, didelis šuolis žemdirbystei

„Mėnulio ryžiai“, tai ne tik technologinis eksperimentas, bet ir viltis. Jei pavyks sukurti kompaktiškus, maistingus, atsparius augalus, jie gali padėti ne tik astronautams, bet ir milijonams žmonių Žemėje. Tai puikus pavyzdys, kaip kosmoso tyrimai gali duoti naudą ir čia, mūsų kasdienybėje.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas