Prisijunkite
Prisijunkite
Afrikos katalikai puoselėja viltį, kad vienas iš jų taps pirmuoju juodaodžiu popiežiumi šiuolaikinėje istorijoje ir tęs popiežiaus Pranciškaus pradėtą darbą, stiprinantį besivystančių šalių balsą. Vis dėlto, tikimybė tam atrodo nedidelė.
Afrikoje, kur religija persmelkia beveik visas gyvenimo sritis, Katalikų Bažnyčia auga sparčiausiai, rodo neseniai paskelbti Vatikano duomenys. Po Pranciškaus mirties pirmadienį vykusiose mišiose Afrikos katalikai kalbėjo, kad juodaodžio popiežiaus atėjimas jau seniai laukiamas.
„Juodaodis popiežius atgaivintų tikėjimą Afrikoje ir parodytų pasauliui, kad afrikietis gali vadovauti Bažnyčiai“, – sakė Charlesas Yapi, kunigas iš Dramblio Kaulo Kranto sostinės Abidžano.
Tyrėjai primena, kad pirmojo tūkstantmečio laikotarpiu kai kurie popiežiai galėjo būti kilę iš Šiaurės Afrikos ar net būti juodaodžiai, nors patikimos informacijos apie tai nedaug.
Nors kai kurių Afrikos dvasininkų pavardės jau minimos kaip galimų kandidatų, Vatikano ekspertai skeptiški, nes nė vienas jų nesulaukė tokio plataus viešo vertinimo kaip daugelis Vakarų kardinolų. Tai kelia abejonių institucijoje, kuri pastaraisiais dešimtmečiais patyrė ne vieną skandalą. Be to, numatyti būsimą popiežių visada buvo labai sudėtinga.
Tarp galimų kandidatų iš Afrikos dažnai minimas Ganos kardinolas Peteris Kodwo Appiah Turksonas (76 m.), Kongo Demokratinės Respublikos kardinolas Fridolinas Ambongo Besungu (65 m.), Kinšasos arkivyskupas bei Dramblio Kaulo Kranto kardinolas Ignace Bessi Dogbo (63 m.).
2023 metais Afrika turėjo apie 20 proc. visų pasaulio katalikų, o per metus jų skaičius išaugo dar 9 milijonais.
Pasirinkus Turksoną, būtų pripažintas Afrikos katalikų augimas ir įkvėptos kitos žemyno bažnytinės figūros, mano Akros arkivyskupas Johnas Bonaventure'as Kwofie, kuris pažįsta Turksoną nuo 1970-ųjų ir buvo jo įšventintas vyskupu.
„Nors negaliu to numatyti, nes pasirinkimą ves Šventoji Dvasia, visgi būtų gerai, jei Turksonas taptų popiežiumi, nes tai įkvėptų visus žemyno vyskupus“, – sakė jis „Reuters“.
Vis dėlto kai kurie dvasininkai pabrėžia, kad svarbiausia ne popiežiaus kilmė ar rasė, o jo vertybės.
„Meldžiamės, kad Šventoji Dvasia Bažnyčiai duotų gerą ganytoją, kuris vestų mus pas tikrąjį Dievą“, – sakė kunigas Josue-Misael Mobatila Kwilu po mišių Kinšasoje.
Jis pridūrė, kad popiežiaus kilmė nėra svarbiausias kriterijus: „Ar jis bus iš Afrikos, ar iš kito žemyno – tai ne mūsų sprendimas.“
Konservatyvios pažiūros
Afrikos kardinolo išrinkimas galėtų būti laikomas Pranciškaus darbo tęstinumu – palaikant vargstančiuosius, pabėgėlius ir nuo karo bėgančius žmones.
Kongo prezidentas Felixas Tshisekedi priminė Pranciškaus žodžius, pasakytus 2023 metų vizito metu: „Atitraukite rankas nuo Kongo Demokratinės Respublikos. Atitraukite rankas nuo Afrikos! Liaukitės ją dusinti – Afrika nėra kasykla, kurią galima išnaudoti, ar žemė, kurią galima plėšti.“
Šie žodžiai, pasak prezidento, amžinai įsirėžė į Kongo tautos atmintį.
Vis dėlto Afrikos popiežius nebūtinai tęstų Pranciškaus socialiai pažangesnę kryptį. Didžioji Afrikos katalikų dalis laikosi konservatyvių pažiūrų ir nepritaria, pavyzdžiui, vienalyčių porų palaiminimui, kurį Pranciškus leido atskirais atvejais.
Pasak Yapi, Afrikos popiežius būtų aiškus: „Vienalyčiai santykiai nėra mūsų kultūros dalis ir jis neleistų savęs įtikinti kitaip.“
Tai gali sukelti keblumų, nes dauguma kardinolų, kurie rinks naują popiežių, gali nenorėti pasirinkti asmens, smarkiai besiskiriančio nuo Pranciškaus linijos.
Turksonas, kuris jau daugiau nei dešimtmetį minimas tarp galimų kandidatų, kilęs iš kuklios šeimos – ketvirtas iš dešimties vaikų, užaugęs kasyklų miestelyje. Jis sukaupė didelę pastoracinę patirtį Ganoje ir vadovavo kelioms svarbioms Vatikano institucijoms, užsiimančioms socialiniu teisingumu, žmogaus teisėmis ir taika pasaulyje. Turksonas taip pat dalijasi Pranciškaus rūpesčiu dėl klimato kaitos ir nelygybės.
Visgi 2013 metais duodamas interviu CNN, Turksonas klerikų piktnaudžiavimą susiejo su homoseksualumu, teigdamas, kad Afrikoje tokie skandalai mažiau tikėtini. Už šią nuomonę jis sulaukė plataus pasmerkimo.
Pastaruoju metu Turksonas sušvelnino savo toną, 2023 metais BBC sakydamas, kad „atėjo metas pradėti švietimą“ apie homoseksualumą ir pripažindamas, jog tai „nėra visiškai svetima Ganos visuomenei“.
Tuo tarpu Ambongo iš Kongo, kuris garsėja kaip taikos balsas karo ir neramumų draskomoje šalyje, 2019 metais Pranciškaus paskirtas kardinolų tarybos nariu. Vis dėlto jis kritikavo Pranciškaus sprendimą dėl vienalyčių porų palaiminimų, įspėdamas, kad tai gali sukelti naujus skandalus.
Dogbo iš Dramblio Kaulo Kranto, Abidžano arkivyskupas, buvo paskirtas kardinolu 2024 metų gruodį ir nuo to laiko tapo vis labiau matomas.
„Turėti kardinolų iš visų pasaulio kampelių puikiai atspindi Bažnyčios visuotinumą“, – „Reuters“ komentavo Dogbo.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti