Prisijunkite
Prisijunkite
Europos gynybos sektorius pradėjo kurti naują bendrą pagrindinį kovinį tanką, skirtą ateities karo iššūkiams. MARTE yra projektas, apjungiantis 51 dalyvį iš 12 šalių, remiamas Europos gynybos fondo (EDF).
Šio tikslo siekia bendras vokiečių įmonių „KNDS Deutschland“ ir „Rheinmetall Landsysteme“ junginys MARTE ARGE. Oficialus susitarimas tarp MARTE ARGE ir Europos Komisijos buvo pasirašytas 2024 metų gruodžio 1 dieną, tuo momentu projektas startavo.
Projektas siekia sukurti modernią tanko koncepciją, pritaikytą besikeičiančioms karo sąlygoms ir skirtingų šalių poreikiams. EDF šiai iniciatyvai skyrė apie 20 milijonų eurų – tokią pat sumą gavo ir panašus prancūzų projektas „FMBTech“, orientuotas į dabartinių ir būsimų tankų technologijas.
Svarbu tai, kad MARTE ir „FMBTech“ veikia savarankiškai, bet Vokietija ir Prancūzija kartu tęsia bendrą MGCS (angl. Main Ground Combat System) programą.
Tai rodo, kad Europa renkasi kelių krypčių strategiją ruošdamasi ginkluotiems konfliktams, stiprindama savo nepriklausomybę nuo išorinių tiekėjų.
MARTE projekto trukmė yra 24 mėnesiai. Jame dirba ne tik pagrindiniai penki vykdytojai – be Vokietijos „KNDS Deutschland“ ir „Rheinmetall“, taip pat prisijungė Italijos „Leonardo“, Ispanijos „Indra Sistemas“ ir Švedijos „Saab AB“, bet ir konsultacinė įmonė „Erdyn“. Kiekvienas partneris atsakingas už atskirą techninę sritį.
Į konsorciumą įtrauktos tiek didelės pramonės grupės, tiek universitetai ir net technologiniai startuoliai. Iš viso projekte dalyvauja 51 juridinis vienetas iš 11 ES valstybių narių ir Norvegijos.
MARTE projektas sulaukė ir politinio palaikymo, jį remia 11 Europos valstybių gynybos ministerijų, įskaitant Belgiją, Ispaniją, Estiją, Suomiją, Graikiją, Italiją, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Švediją bei pačią Vokietiją.
Karas Ukrainoje aiškiai parodė, kad sausumos ginkluotė išlieka pagrindiniu prioritetu, o sunkioji šarvuota technika – esminiu saugumo garantu. EDF savo dėmesį sutelkė būtent į tokius projektus. Europos siekis turėti savo šarvuotos gynybos sprendimus yra aiškus žingsnis link strateginės autonomijos.
Projektas MARTE laikomas ne tik karine investicija, bet ir atsaku į geopolitinį nestabilumą. Visgi klausimas lieka atviras, ar Europa sugebės išvengti perteklinės biurokratijos ir suderinti 11 skirtingų šalių interesus, kad šis bendras tankas netaptų tiesiog dar vienu brangiu prototipu be praktinės ateities.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti