Prisijunkite
Prisijunkite
Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) svarsto galimybę perduoti Izraeliui strateginius bombonešius „B-2 Spirit“ ir pažangias priešbunkerines bombas „GBU-5“7, jei Iranas imsis dar vieno mėginimo kurti branduolinį ginklą.
Šis žingsnis turėtų padidinti Izraelio atgrasymo galimybes ir suteikti galimybę tiksliai smogti itin saugomoms ir giliai paslėptoms Irano branduolinėms bazėms. Iranas jau daugelį metų plėtoja savo branduolinę programą, keliantį nerimą ne tik Izraeliui, bet ir JAV bei jų sąjungininkams Artimuosiuose Rytuose.
Nors Izraelis ir JAV jau anksčiau smogė Irano objektams, pavyzdžiui, Fordo kompleksui, kai kurie šaltiniai teigia, kad tai tik trumpam sustabdė programą, darbai gali būti tęsiami kitur.
Izraelis ne kartą deklaravo, kad neleis Iranui įgyti atominės bombos, ir prireikus imsis karinių veiksmų. Tačiau iki šiol jų galimybės smogti tokiems objektams buvo ribotos, tiek pagal atstumą, tiek pagal sunaikinimo jėgą.
Būtent todėl Izraelis kreipėsi pagalbos į Vašingtoną, pastarasis panaudojo „B-2“ bombonešius ir „GBU-57“ bombas prieš Irano taikinius. „B-2 Spirit“ laikomas vienu pažangiausių kovinių orlaivių pasaulyje. Jis sukonstruotas taip, kad galėtų įveikti tankiai ginamą oro erdvę ir smogti tiek įprastiniais, tiek branduoliniais ginklais.
Orlaivis beveik nematomas radarams, gali nuskristi daugiau kaip 11 tūkstančių kilometrų be papildomo degalų pylimo, o jo naudingosios apkrovos svoris – iki 18 tonų.
Jis gali gabenti įvairią amuniciją, įskaitant „GBU-57 Massive Ordnance Penetrator“, o tai galingiausia konvencinė priešbunkerinė bomba JAV arsenale, galinti prasiskverbti net per 60 metrų betono arba 40 metrų uolienos.
Jei JAV iš tikrųjų perduotų Izraeliui šiuos bombonešius ir bombas, tai būtų beprecedentis žingsnis iki šiol ši technologija nebuvo dalijama jokiam sąjungininkui. Izraelis šios ginkluotės siekė metų metus, bet be rezultatų.
Dabar situacija gali pasikeisti. Toks sprendimas reikšmingai padidintų Izraelio karines galimybes ir galėtų priversti Teheraną pergalvoti savo branduolinės programos eigą.
Tačiau ekspertai perspėja, kad toks žingsnis gali išprovokuoti didelę įtampą regione, taip pat sulaukti atsako iš Rusijos bei Kinijos, kurios ilgą laiką palaiko Iraną. Galimas technologijų perdavimas galėtų paskatinti ir ginklavimosi lenktynes.
Kol kas JAV administracija nepriėmė galutinio sprendimo, bet klausimas aktyviai nagrinėjamas Pentagone ir Baltuosiuose rūmuose. Izraelis oficialiai šių planų nekomentuoja, bet šalies vadovai ne kartą teigė esą pasiruošę veikti savarankiškai, jei tarptautinė bendruomenė nepajėgs sustabdyti Irano.
Toks potencialus ginkluotės perdavimas ženkliai pakeistų Izraelio ir JAV karinius santykius ir stipriai paveiktų jėgų balansą Artimuosiuose Rytuose. Tai būtų ir aiškus signalas Iranui, branduolinės ambicijos sulauks griežto atsako.
Kol kas situacija išlieka įtempta, o artimiausi mėnesiai gali lemti viso regiono saugumo kryptį.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti