„Google“ sulaukė įspūdingo dydžio baudos: šimtai milijonų už paslaptingą vartotojų duomenų kaupimą

Danielius Mažeikis , 2025-07-05, 13:00
0
„Google“ sulaukė įspūdingo dydžio baudos: šimtai milijonų už paslaptingą vartotojų duomenų kaupimą

Technologijų milžinė „Google“ sulaukė vieno skaudžiausių teismo sprendimų per pastaruosius metus. 2025 m. liepos pradžioje Kalifornijoje prisiekusiųjų teismas paskelbė sprendimą, kuriuo bendrovė buvo pripažinta kalta dėl neteisėto vartotojų duomenų rinkimo, net kai telefonai buvo neveiksnūs. Ieškinys, pateiktas dar 2019 metais, atstovavo net 14 milijonų Kalifornijos gyventojų ir reikalavo kompensuoti 800 milijonų dolerių žalą.

Nors ieškinyje buvo minima žala, viršijanti 800 milijonų dolerių, prisiekusieji nusprendė, kad „Google“ privalės sumokėti 314,6 milijono dolerių kompensaciją. Tai didelė suma, tačiau dar svarbesnė yra žinia, kurią šis sprendimas siunčia technologijų sektoriui, nes privatumas turi būti gerbiamas, o duomenų rinkimas be aiškaus ir suprantamo vartotojų sutikimo yra netoleruotinas.

Pagal bylos medžiagą, „Android“ įrenginiai net ir būdami nenaudojami rinko bei siuntė informaciją apie vartotojus į „Google“ serverius. Šie duomenys, kaip spėjama, buvo naudojami tikslinei reklamai, o perdavimas vyko per mobilųjį internetą, taip padarant papildomas išlaidas patiems vartotojams.

„Google“ nesutinka su kaltinimais

Bendrovė „Google“ paskelbė, kad ketina apskųsti sprendimą. Kompanijos atstovai tvirtina, jog visi vartotojai buvo informuoti apie duomenų rinkimą ir tai buvo nurodyta naudojimo bei privatumo taisyklėse, su kuriomis vartotojai sutiko. Taip pat teigiama, kad perduodami duomenys buvo reikalingi užtikrinti įrenginių saugumą, našumą bei veikimo stabilumą.

Vis dėlto daugelis ekspertų mano, kad tai per silpnas argumentas. Vartotojai retai įsigilina į ilgas sąlygų eiles, o kai duomenų rinkimas vyksta be aiškios kontrolės, kalbėti apie tikrą sutikimą tampa sudėtinga.

Prasidėjo kiti teisiniai procesai

Kol kas ši byla buvo nagrinėjama tik Kalifornijoje. Tačiau netrukus prasidės dar vienas teismo procesas, šį kartą visų likusių 49 JAV valstijų gyventojų vardu. Tai reiškia, kad „Google“ gali tekti dar kartą gintis dėl tų pačių ar panašių kaltinimų. Ši byla numatyta pradėti 2025 metų balandį, todėl technologijų pasaulio žvilgsniai ir toliau bus nukreipti į šį procesą.

Ką tai reiškia mums visiems?

Nors šis atvejis liečia tik JAV vartotojus, jo pasekmės jaučiasi visame pasaulyje. Tai dar vienas priminimas apie tai, kaip svarbu saugoti savo asmens duomenis. Vis daugiau vartotojų domisi, kokia informacija apie juos yra renkama, kaip ji naudojama ir ar jie iš tiesų turi kontrolę.

Ši byla taip pat skatina diskusijas apie būtinybę tobulinti teisines vartotojų apsaugos priemones. Šiuolaikiniame pasaulyje duomenys tapo viena vertingiausių valiutų, todėl jų apsauga tampa ne tik etikos, bet ir ekonomikos klausimu.

„Google“ teismo pralaimėjimas Kalifornijoje gali tapti lūžio tašku technologijų industrijoje. Vartotojai tampa sąmoningesni, o įmonės turės vis aiškiau ir skaidriau nurodyti, kaip elgiasi su mūsų duomenimis. Šis procesas tik prasideda, tačiau vienas dalykas jau aiškus: skaitmeninis pasaulis niekada nebebus toks, kaip anksčiau.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas