Europos Sąjungoje įsigalioja dar vienas ribojimas: smogia draudimu kritiniu metu, derlius gali virsti tonomis atliekų

Ina Jonaitienė , 2025-07-06, 07:55
0
Europos Sąjungoje įsigalioja dar vienas ribojimas: smogia draudimu kritiniu metu, derlius gali virsti tonomis atliekų

Europos Komisijos sprendimas apriboti acetamiprydo likučius vaisiuose sukėlė didelį sąmyšį tarp vaisių augintojų ir perdirbėjų. Naujasis reglamentas numato, kad nuo rugpjūčio devynioliktosios bet koks produktas, kuriame viršijama ši cheminė norma, privalės būti pašalintas iš prekybos. Tai taikoma ne tik šviežiems vaisiams, bet ir jų perdirbtiems produktams, tokiems kaip šaldytos uogos ar sultys.

Acetamiprydas, tai plačiai naudojamas insekticidas, kuris ypač populiarus tarp uogų augintojų, saugančių savo derlių nuo kenkėjų. Dėl jo efektyvumo šis chemikalas ilgą laiką buvo vienas pagrindinių vaisių apsaugos priemonių, ypač auginant juoduosius serbentus. Tačiau Europos Sąjungos institucijos priėmė sprendimą šią medžiagą smarkiai apriboti. Nuo šiol leidžiamas acetamiprydo kiekis sumažinamas iki vos 0,01 miligramo kilogramui vaisių, nors anksčiau buvo leidžiama net iki 2 miligramų.

Šis pokytis reiškia, kad net ir labai mažas pesticido likutis gali tapti pagrindu uždrausti produkto patekimą į rinką. Tai sukelia didelį spaudimą augintojams, kurie ilgus metus rėmėsi šia priemone kaip efektyvia apsauga nuo kenkėjų. Ūkininkai dabar priversti ieškoti alternatyvų, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti.

Pramonė prašo pagalbos, bet ES neatsileidžia

Net šešiolika vaisių augintojų ir perdirbėjų organizacijų kreipėsi į Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinį direktoratą su prašymu atidėti naujų taisyklių įsigaliojimą bent dviem metams. Deja, šis prašymas buvo atmestas. Tai reiškia, kad ūkininkai turi vos kelias savaites prisitaikyti prie naujų reikalavimų, kitaip jiems gresia nuostoliai.

Organizacijų teigimu, naujosios normos įsigalioja pačiu jautriausiu momentu, derliaus nuėmimo laikotarpiu. Dalis uogų jau nuskinta, kitos pakeliui į perdirbimą, todėl apribojimų taikymas atgaline data atrodo ypač žiaurus. Be to, perdirbėjai nerimauja, kad daugelis produktų bus priversti palikti lentynas vien dėl techninių neatitikimų, kurie neturi realios įtakos vartotojų sveikatai.

Sunkumai kaupiasi, šaltis, taisyklės ir nežinomybė

Kaip teigia Krajinės sulčių gamintojų sąjungos vadovas Julianas Pawlakas, šis sezonas nuo pat pradžių buvo sunkus. Dalis plantacijų nukentėjo nuo pavasarinių šalnų, o dabar atsirado papildoma problema, acetamiprydo likučių šalinimas iš viso tiekimo proceso. Tokia situacija kelia rimtų iššūkių visam sektoriui.

Organizacijos taip pat įspėja dėl pavojingų gandų, kad vaisius su pesticidų likučiais vis dar galima supirkti be jokių problemų. Tokia informacija, anot jų, klaidina augintojus ir supirkėjus bei gali sukelti rimtų pasekmių, kai produktai bus priverstinai išimti iš prekybos. Todėl jos kviečia būti itin atsargiems ir kruopščiai tikrinti uogų sudėtį prieš jas superkant ar parduodant.

Žvilgsnis į ateitį. Augalų apsauga ir tvarumas

Ši situacija rodo, kad ateityje žemės ūkio sektoriui teks vis labiau orientuotis į tvaresnius ir natūralesnius sprendimus. Griežtėjantys Europos Sąjungos reikalavimai rodo aiškią kryptį, tai yra mažinti priklausomybę nuo cheminių priemonių ir skatinti sveikesnį bei saugesnį maisto tiekimo grandinės modelį. Tačiau šis perėjimas negali vykti per naktį. Tam reikia laiko, investicijų ir aiškios valstybės politikos.

Augintojai viliasi, kad ateityje sprendimai bus priimami įtraukiant daugiau dialogo su sektoriumi. Tuo tarpu šiandien jiems belieka kuo greičiau prisitaikyti prie naujų taisyklių ir imtis visų būtinų veiksmų, kad jų derlius neliktų sandėliuose ar, dar blogiau, nebūtų sunaikintas dėl reglamentų neatitikimo. Tai išbandymas visam sektoriui, tiek ūkininkams, tiek perdirbėjams, tiek prekybininkams. Tačiau kartu tai ir proga ieškoti naujų kelių, inovacijų bei ilgalaikio, tvaraus sprendimo, kuris užtikrintų ir verslo gyvybingumą, ir vartotojų pasitikėjimą.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas