Rusija rado būdą apgauti net radarus: rusų išradimas virto mirtinu ginklu prieš ukrainiečius

Viktoras Baliulis , 2025-07-11, 11:59
0
Rusija rado būdą apgauti net radarus: rusų išradimas virto mirtinu ginklu prieš ukrainiečius

Iš pradžių atrodė, kad tai paprasčiausias gamtos reiškinys – danguje virš Ukrainos pasirodę juodi siluetai priminė pulką paukščių. Žmonės trumpam atsikvėpė, tikėdamiesi, kad tai ne eilinis Rusijos išpuolis. 

Tačiau netrukus paaiškėjo tiesa, kad tai ne paukščiai, o naujos kartos kamikadzės dronai, kuriuos Rusijos kariuomenė paleido vieno iš naktinių atakų metu. Jie buvo tokie realistiški, kad daugelis juos palaikė gyvais padarais – su snapu, uodega, lenktais sparnais.

Šie bepiločiai orlaiviai, sukurti slapto projekto pagrindu, yra ne tik optiškai apgaulingi, bet ir itin pavojingi. Jų dizainas sukurtas taip, kad atkartotų paukščio judėjimą ore – tyliai, banguotai, nepastebimai. 

Tai reiškia, kad net pažangūs radarai sunkiai atpažįsta grėsmę, o kol įtariama, jog tai tik gamta, dronai jau būna virš taikinio. Tai ne tik karo technologijų šuolis, bet ir psichologinis ginklas. Iš pirmo žvilgsnio tai tik paukščiai. 

Bet kiekvienas iš jų gali nešti mirtį – sprogmenį ar net cheminį užtaisą. Ukrainos kariai pripažįsta: tai vienas iš sudėtingiausiai aptinkamų ginklų, su kuriais jiems teko susidurti nuo karo pradžios.

Dronai paukščiai: apgaulingas siluetas

Pastaraisiais mėnesiais Rusija slapta kūrė naujos kartos bepiločius kamikadzes, kurių išvaizda primena natūralius paukščius. Skelbiama, kad šie dronai turi snapą, plunksnas imituojančias formas ir net banguojančią skrydžio trajektoriją. 

Visa tai daroma specialiai tam, kad būtų išvengta aptikimo iš oro gynybos sistemų. Viduje – nieko natūralaus. Tai grynai kariniai aparatai, kuriuose sumontuoti du tylūs elektriniai varikliai, leidžiantys skristi beveik be garso. 

Jų pagrindinė paskirtis yra nepastebėtai įskristi į priešų teritoriją ir ten susisprogdinti. Panaudojimas gali būti labai platus, nuo priešo pozicijų naikinimo iki teroro aktų prieš civilius.

Įtariama ir cheminis užtaisas

Viena labiausiai nerimą keliančių naujienų – pasirodžiusi informacija apie tai, kad kai kurie iš šių dronų gali gabenti chlorpikriną. Tai cheminė medžiaga, kuri net esant mažoms koncentracijoms dirgina akis, nosį, kvėpavimo takus – sukelia ašarojimą, čiaudulį, net vėmimą. 

Didelės koncentracijos atveju poveikis gali būti mirtinas – sukelti plaučių edemą ar sąmonės netekimą. Jeigu tokie užtaisai būtų panaudoti miesto tankiai apgyvendintose vietose, pasekmės būtų katastrofiškos. 

Tarptautinė teisė griežtai draudžia naudoti cheminius ginklus, bet Rusijos kariuomenė jau ne kartą per šį karą peržengė visus moralinius barjerus.

Ukrainiečiai tikisi atsakomųjų sprendimų

Ukrainos pusė jau perėmė vieną tokį droną. Kaip manoma, jis pats nukrito dėl techninio gedimo. Dabar ekspertai jį tiria ir analizuoja konstrukciją, veikimo principus, medžiagas. 

Nors Rusija paskelbė apie planus masiškai gaminti tokius dronus 2025 metais, ukrainiečiai ketina patys imtis atitinkamos technologijos vystymo, ne tik siekiant apsiginti, bet ir pritaikyti efektyviam priešo pajėgų atakavimui.

Analitikai pabrėžia, kad paukščio formos bepiločiai gali būti itin naudingi naktinėms operacijoms. Dėl tamsaus korpuso jų beveik neįmanoma pastebėti plika akimi, o tylus veikimas leidžia prasmukti net ir saugomose teritorijose. Tai gali būti stiprus kozirius, ypač puolant priešo okupuotas pozicijas.

Ginklas, kuris keičia karo veidą

Dronai jau seniai tapo šiuolaikinio karo neatsiejama dalimi. Tačiau tai, kad juos dabar bandoma maskuoti po natūralių gyvūnų išvaizda – žengia dar toliau. 

Tai ne tik technologinis, bet ir psichologinis sprendimas, kai priešas nežino, ar žiūri į dangų, ar į grėsmę, reakcija sulėtėja. O kartais to pakanka.

Kaip rodo karo Ukrainoje patirtis, technologijos nuolat kinta, o netikėtumo faktorius tampa vienu svarbiausių strateginių elementų. Rusija tą supranta ir bando tai išnaudoti, net jei tam tenka naudoti imitacijas, kurių paskirtis atnešti mirtį.

Ir kol Vakarų sąjungininkai svarsto, kokią paramą siųsti, Ukraina ir toliau gina ne tik savo teritoriją, bet ir teisę į saugų dangų, be juodų, sparnuotų spąstų.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas