Pamirškite šulinius ir brangius filtrus: mokslininkų išradimas žada švarų vandenį bet kurioje vietoje

Danielius Mažeikis , 2025-07-11, 09:00
0
Pamirškite šulinius ir brangius filtrus: mokslininkų išradimas žada švarų vandenį bet kurioje vietoje

Mokslininkų komanda sukūrė revoliucinę medžiagą, kuri iš pirmo žvilgsnio primena įprastą kempinę, tačiau jos galimybės pranoksta lūkesčius. Ši kempinė panaši į lengvą ir porėtą struktūrą, vadinamą aerogeliu.

Jos unikalumas slypi tame, kad ji sugeba paversti sūrų jūros vandenį švariu geriamuoju vandeniu naudojant tik natūralią saulės šviesą. Be jokios elektros energijos, sudėtingų filtravimo sistemų ar infrastruktūros. 

Tai ypač aktualu šiuolaikiniame pasaulyje, kur milijonai žmonių vis dar neturi nuolatinės prieigos prie saugaus ir švaraus vandens. Naujoji technologija gali atverti duris paprastiems, pigiems ir efektyviems sprendimams, kurių galima pritaikyti tiek atokiuose kaimuose, tiek didmiesčiuose susiduriant su vandens trūkumu.

Saulė tampa pagrindiniu švaraus vandens šaltiniu

Daugiau kaip 97 procentai viso planetos vandens yra sūrus, o tik labai nedidelė dalis yra tinkama vartojimui. Tradiciniai vandens gėlinimo įrenginiai reikalauja daug energijos ir brangios įrangos. Tuo tarpu naujai sukurtas aerogelis, kurį mokslininkai pagamino naudodami 3D spausdinimo technologiją, leidžia išgauti geriamąjį vandenį pasitelkus tik saulės šviesą.

Medžiaga suformuota taip, kad joje yra tūkstančiai mikroskopinių vertikalių kanalų. Šie kanalai padeda vandeniui greitai išgaruoti, o procesas vyksta labai efektyviai net tada, kai struktūros dydis padidėja. Tai reiškia, kad technologiją galima taikyti tiek mažoms, tiek didelėms reikmėms.

Inovatyvi struktūra su dideliu potencialu

Tyrėjai sumaišė anglies nanovamzdelius su celiuliozės pluoštais, taip sukurdami specialią pastą, kuri buvo sluoksniuojama ant užšalusio paviršiaus. Kiekvienas sluoksnis sušaldavo prieš uždedant kitą, taip sukuriant tvirtą, bet labai lengvą medžiagą. Šioje struktūroje esantys vertikalūs kanalai, kiekvienas vos dvidešimties mikrometrų pločio, leidžia saulės šilumai greitai sušildyti paviršių ir paskatinti vandens garavimą.

Bandymų metu medžiaga buvo padėta ant indelio su jūros vandeniu ir uždengta skaidriu plastiko gaubtu. Saulės šviesa sušildė viršutinį kempinės sluoksnį, vanduo pradėjo garuoti, o druska liko viduje. Garai kondensavosi ant plastiko paviršiaus ir nutekėjo į surinkimo talpą. Vos per šešias valandas pavyko pagaminti apie tris šaukštus švaraus vandens.

Privalumai, kurie gali pakeisti ištisas bendruomenes

Šios technologijos pritaikymas yra itin platus. Nuo gamtos stichijų nuniokotų regionų iki sausros kamuojamų teritorijų, visur, kur reikia švaraus vandens, ši kempinė galėtų tapti sprendimu. Ji nereikalauja elektros energijos, jos gamyba nėra brangi, o konstrukcija yra pakankamai paprasta, kad būtų galima ją gaminti ir naudoti vietiniu mastu.

Tyrimą atlikęs mokslininkas Xi Shen pabrėžė, kad jų sukurta medžiaga leidžia efektyviai gėlinti vandenį bet kokio dydžio sistemoje. Tai reiškia, jog aerogelis gali būti lengvai taikomas ne tik laboratorijoje, bet ir realiame pasaulyje, kuriame švarus vanduo tampa vis didesne vertybe.

Tvarus žingsnis į priekį

Ši kempinė, tai daugiau nei mokslinė naujovė. Ji yra aiškus žingsnis link tvaresnės ir teisingesnės ateities, kur prieiga prie geriamojo vandens nebėra privilegija, o kasdienybė kiekvienam žmogui. Jei ši technologija bus sėkmingai įgyvendinta plačiau, galima tikėtis reikšmingų pokyčių pasauliniu mastu, ypatingai tose vietovėse, kur švarus vanduo iki šiol buvo nepasiekiama svajonė.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas