Vienur užteks lašo, kitur galima pusė taurės: štai ką būtina žinoti prieš sėdant prie automobilio vairo

Danielius Mažeikis , 2025-07-04, 16:34
0
Vienur užteks lašo, kitur galima pusė taurės: štai ką būtina žinoti prieš sėdant prie automobilio vairo

Klausimas, kiek alkoholio galima turėti kraujyje vairuojant, nuolat kelia diskusijas ir yra itin svarbus tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje. Nors alkoholio poveikis vairavimo gebėjimams yra nenuginčijamas, skirtingos šalys nustato nevienodus leistinus limitus. Todėl kiekvienas vairuotojas, planuojantis keliauti automobiliu, turėtų susipažinti su taisyklėmis ne tik savo šalyje, bet ir užsienyje.

Lietuvoje leidžiama turėti iki 0,4 promilės alkoholio kraujyje, tačiau tik tiems vairuotojams, kurie turi daugiau nei dvejų metų vairavimo patirtį. Pradedantieji vairuotojai, taip pat profesionalai, motociklininkai ir pavojingus krovinius gabenantys vairuotojai privalo būti visiškai blaivūs. 

Tai reiškia, kad jiems draudžiama vairuoti net ir išgėrus nedidelį kiekį alkoholio. Toks nulinės tolerancijos principas taikomas siekiant maksimaliai sumažinti riziką keliuose ir užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams.

Lenkijos pavyzdys

Lenkijoje situacija panaši. Vairuotojas laikomas blaiviu, jei jo kraujyje yra mažiau nei 0,2 promilės alkoholio. Nuo 0,2 iki 0,5 promilės, tai jau laikoma pažeidimu, kuris gali užtraukti piniginę baudą, teisių atėmimą bei taškus už pažeidimus. Jei kiekis viršija 0,5 promilės, tai laikoma nusikaltimu, už kurį gresia rimtos pasekmės, įskaitant laisvės atėmimą, teisės vairuoti atėmimą iki penkiolikos metų ir automobilio konfiskavimą.

Skirtingos taisyklės kitose ES šalyse

Europos Sąjungoje galiojantys alkoholio limitai vairuotojams gerokai skiriasi. Šalyse kaip Slovakija, Vengrija, Rumunija ar Estija tolerancijos alkoholiui nėra visai. Tai reiškia, kad bet koks alkoholio kiekis gali sukelti rimtas teisines pasekmes. Tuo metu Vokietijoje, Belgijoje ar Danijoje vairuotojams, turintiems ilgesnę patirtį, leidžiama iki 0,5 promilės. Tačiau jauniems vairuotojams arba tiems, kurie vairuoja profesionaliai, galioja griežtesni reikalavimai, dažniausiai nuo 0 iki 0,2 promilės.

Pavyzdžiui, Prancūzijoje pradedantiesiems vairuotojams taikomas 0,2 promilės ribojimas, o patyrusiems leidžiama iki 0,5 promilės. Airijoje taip pat galioja skirtingi limitai pagal vairuotojo statusą, naujiems ir profesionalams iki 0,2 promilės, visiems kitiems iki 0,5 promilės. Italijoje profesionalai privalo būti visiškai blaivūs, o įprastiems vairuotojams leidžiama iki 0,5 promilės.

Austrijoje įdomu tai, kad profesionalams ir naujokams leidžiama neviršyti vos 0,1 promilės. Tai rodo, jog šalis itin rimtai žiūri į vairuotojų atsakomybę ir galimas pasekmes eismo saugumui.

Kelionės metu svarbu žinoti vietos taisykles

Keliaujant automobiliu po skirtingas Europos šalis būtina žinoti vietos įstatymus, susijusius su alkoholio vartojimu prieš sėdant prie vairo. Vienos šalies toleruotinas alkoholio kiekis gali būti priimtinas, tačiau kitoje už tai galite netekti teisės vairuoti ar net atsidurti teisme. Be to, skirtingų šalių teisės aktai skirtingai žiūri į vairuotojo amžių, vairavimo stažą ar net vairuojamos transporto priemonės tipą.

Blaivumas visada geriausias pasirinkimas

Kad ir kokios taisyklės galioja, saugiausias sprendimas visada yra nevairuoti apsvaigus. Net jei alkoholis kraujyje neviršija leidžiamos normos, jo poveikis gali būti juntamas. Dėmesio koncentracijos sumažėjimas, reakcijos laiko pailgėjimas, net menkiausias apsvaigimas, visa tai kelia pavojų ne tik pačiam vairuotojui, bet ir kitiems eismo dalyviams.

Apibendrinant, atsakingas požiūris į alkoholio vartojimą ir vairavimą, tai ne tik pagarba įstatymams, bet ir rūpinimasis savo bei kitų saugumu kelyje. Vairuotojams rekomenduojama visada rinktis blaivumą kaip vienintelį teisingą sprendimą.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas