Kaunietis vieną rytą sąskaitoje neberado pinigų: vyras sužinojo apie seną baudą, tačiau per vėlai

Ina Jonaitienė , 2025-07-11, 06:29
0
Kaunietis vieną rytą sąskaitoje neberado pinigų: vyras sužinojo apie seną baudą, tačiau per vėlai

Įsivaizduokite situaciją, kuomet be jokio įspėjimo iš jūsų sąskaitos dingsta daugiau nei 400 eurų. Šokas, pasimetimas, o vėliau paaiškėja, kad tai buvo seniai skirta bauda, apie kurią jūs nieko nežinojote. 

Pasirodo, tokiais atvejais dar ne viskas prarasta, kartais galima susigrąžinti bent jau dalį priverstinai nuskaičiuotų pinigų. Tokia istorija nutiko kauniečiui Gediminui. 

Maždaug prieš metus jis viršijo greitį, bet apie tai nežinojo, jokių laiškų, jokių pranešimų negavo. Tylu ir ramu iki vienos dienos.

„Tiesiog vieną rytą pamačiau, kad iš sąskaitos dingo virš 400 eurų. Jokio įspėjimo. Pasigilinęs supratau, kad tai sena bauda. Kiek skaičiau, pradžioje ji buvo gal penkis kartus mažesnė. Bet dabar jau įsikišo antstoliai. Klausimas – ar galiu bent tą išaugusią sumą atgauti? Juk būčiau sumokėjęs laiku, jei būčiau žinojęs“, – pasakoja vyras.

Kada bauda pereina į antstolių rankas?

Kaip aiškina Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Nepriemokų administravimo departamento vadovė Džiuginta Balčiūnienė, pačią baudą skiria atitinkama institucija, pavyzdžiui, policija ar savivaldybė. 

Ta institucija pirmiausia privalo informuoti asmenį apie nusižengimą ir paskirtą baudą, o tik vėliau duomenys perduodami VMI.

Nuo tos akimirkos, kai bauda paskiriama, ją reikia sumokėti per 40 dienų. Jeigu žmogus to nepadaro, VMI išsiunčia priminimą. Jei vis tiek nereaguojama, per pusmetį bauda perduodama antstoliui, kuris ir nuskaičiuoja skolą, pridėdamas savo mokesčius.

Svarbu žinoti, kad šiuo metu pati VMI tiesiogiai iš sąskaitų skolų neskaičiuoja ir tai gali padaryti tik antstoliai. Visgi nuo 2026 metų vidurio ši tvarka pasikeis, inspekcija galės vykdyti išieškojimą savarankiškai, be antstolių įsikišimo.

Ar yra būdas atgauti pinigus?

Jeigu žmogus nusprendžia baudą skųsti – skundas perduodamas institucijai, kuri ją paskyrė, arba teismui. Iki galutinio sprendimo išieškojimas sustabdomas. Jeigu skundas atmetamas, tuomet mokėti vis tiek reikės per 40 dienų.

Tačiau jeigu bauda galiausiai anuliuojama, o pinigai jau nuskaičiuoti, juos galima susigrąžinti. Kaip? Prisijungus prie „Mano VMI“, reikės užpildyti prašymą FR0781 dėl mokesčio permokos grąžinimo. 

Šis prašymas pildomas skiltyje „Paslaugos > Mokesčių suderinimas ir grąžinimas > Mokesčių ir permokų grąžinimas“.

Be to, net jei bauda anuliuojama ne, bet žmogus įrodo, kad apie ją nieko nežinojo, pavyzdžiui, nebuvo gauta jokia informacija, nebuvo išsiųsti pranešimai – galima siekti, kad skola būtų sumažinta iki pradinės baudos dydžio.

Kada viltys pinigus atgauti žlunga?

Yra viena esminė išimtis. Jeigu žmogus pats nepasirūpino savo kontaktų atnaujinimu – VMI laikys, kad jis buvo informuotas, net jei laiškai ar el. laiškai realiai jo nepasiekė. 

Tai reiškia, kad netikslūs arba seni duomenys, tokie kaip neteisingas el. pašto adresas, gali kainuoti šimtus eurų – be jokios galimybės susigrąžinti permoką.

Todėl gyventojams svarbu reguliariai tikrinti, ar jų duomenys „Mano VMI“, EDS sistemoje bei Gyventojų registre yra tikslūs. Tik taip galima užtikrinti, kad pranešimai apie baudas pasieks laiku, tiek skaitmeniniu, tiek klasikiniu paštu.

Kur rasti informaciją apie baudas?

Jeigu kyla abejonių, ar turite nesumokėtų baudų – pirmas žingsnis yra prisijungti prie savo „Mano VMI“ paskyros. Ten, skiltyje „Mokesčių mokėtojo kortelė“, rasite poskyrius „Administracinės baudos“ arba „Mokesčiai ir baudos“. 

Čia pateikiami mokėjimo terminai, likučiai ir galimybė iš karto atsiskaityti. Jeigu norite išsiaiškinti, už ką konkrečiai skirta bauda – apsilankykite Informatikos ir ryšių departamento e. paslaugų portale, skyriuje „Administraciniai nusižengimai“.

Priešingu atveju, galite labai greitai atsidurti panašioje situacijoje, kai viskas paaiškėja tik tada, kai sąskaitoje netikėtai ima ir pradingsta šimtai eurų.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas