„Sodra“ informuoja apie kritinės svarbos pokyčius: tai palies daugelį gyventojų, pasakė, kas svarbiausia

Ina Jonaitienė , 2025-07-12, 10:54
0
„Sodra“ informuoja apie kritinės svarbos pokyčius: tai palies daugelį gyventojų, pasakė, kas svarbiausia

2026 metų pradžia pažymės esminius pokyčius antros pakopos pensijų sistemoje. Bus atsisakoma iki šiol galiojusio automatinio įtraukimo modelio. Gyventojai galės savarankiškai spręsti, ar nori kaupti pensijai, ar ne. 

Svarbu pabrėžti, kad visos šios naujovės įsigalios tik nuo 2026 metų sausio 1 dienos, tad iki tol nieko keisti ar daryti nereikia. Tai laikas, kai verta įsigilinti, apsvarstyti ir priimti sau tinkamiausią sprendimą.

Iki šiol „Sodra“ automatiškai įtraukdavo gyventojus į pensijų kaupimą. Jei žmogus atsisakydavo, po trejų metų jam vėl siųsdavo kvietimą, tol, kol šiam sukakdavo 40 metų. Tačiau nuo 2026 metų ši tvarka nebegalios, automatinis įtraukimas bus panaikintas.

Vietoje to, kasmet sausio mėnesį bus kviečiami tik tie gyventojai, kurie tuo metu nekaupia ir yra apdrausti, tai dirbantys pagal darbo sutartį ar savarankiškai. Kaupti pradės tik tie, kurie patys aktyviai pasirašys sutartį su pensijų kaupimo bendrove. 

Jei žmogus nesiims jokių veiksmų – kaupimas nebus pradėtas.

Dveji metai apsisprendimui – pasitraukti galės visi

Nuo 2026 metų pradžios iki 2027 metų pabaigos numatytas pereinamasis laikotarpis, kurio metu visi šiuo metu pensijų kaupime dalyvaujantys gyventojai turės teisę pasitraukti. Tai reiškia, kad sprendimas kaupti nebebus laikomas visam gyvenimui, atsiras galimybė persigalvoti.

Jeigu žmogus nuspręs pasitraukti, jis galės pateikti prašymą savo pensijų kaupimo bendrovei. Ką tai reiškia finansiškai? Valstybės lėšos, t. y. skatinamosios įmokos nuo 2013 metų ir buvusios „Sodros“ įmokos iki 2019 metų, grįš į „Sodrą“. 

Šios sumos taps apskaitos vienetais, kurie ateityje padidins senatvės pensiją. Likusi dalis, žmogaus sumokėtos įmokos ir investicinis pelnas, bus pervesta į jo sąskaitą. Ši išmoka bus neapmokestinama ir netaikomi jokie atskaitymai.

Kaip pasitikrinti, kiek lėšų susikaupė?

Artimiausiu metu bus pristatyta atnaujinta skaičiuoklė, kuri leis simuliuoti įvairius scenarijus. Joje bus galima pasirinkti ir variantą „kaupiu, bet noriu pasitraukti“ – matysite, kokią sumą gautumėte dabar ir kokią pensiją gautumėte ateityje, jei kaupimą tęstumėte.

Be to, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros, bus pateikiama visa informacija: kiek sukaupta, kiek lėšų bus grąžinta į „Sodrą“, kiek pervesta į sąskaitą. Iki 2028 metų planuojama pristatyti naują informacinį portalą, kuris leis dar aiškiau matyti visą pensijų kaupimo naudą ir priimti pagrįstus sprendimus.

Galimybės išsiimti sukauptas lėšas ir iki pensijos

Net ir po pereinamojo laikotarpio gyventojai išliks lankstesni, atsiras galimybė atsiimti iki 25 proc. lėšų dar nesulaukus pensinio amžiaus. 

Svarbu žinoti, kad ši suma negalės viršyti į pensijų fondą įmokėtų asmeninių lėšų, o išsiimamai sumai bus taikomas 3 proc. atskaitymas.

Jei pensija jau visai arti, likę mažiau nei penkeri metai, ir sukaupta suma nesiekia pusės reikalaujamos anuiteto sumos, bus galima atsiimti viską. 

Tais atvejais, kai žmogus serga sunkia liga, yra netekęs 70–100 proc. darbingumo ar jam reikalinga paliatyvi priežiūra, visos sukauptos lėšos bus išmokamos be jokių atskaitymų ir mokesčių.

Pensininkai taip pat turės pasirinkimo laisvę. Jei sukaupta suma nesiekia anuiteto ribos – galima rinktis vienkartinę ar periodinę išmoką. Jei viršija – anuitetas bus privalomas, tačiau sumą, viršijančią viršutinę ribą, bus galima atsiimti.

Nusprendusiems kaupti – daugiau lankstumo

Tie, kurie pasirinks toliau kaupti, turės daugiau galimybių reguliuoti savo įmokas – galima bus jas didinti, sustabdyti ar vėl atnaujinti. 

Valstybė ir toliau prisidės, bus skiriama 1,5 proc. dydžio skatinamoji įmoka nuo už praeitų metų vidutinio darbo užmokesčio. Įmokoms, viršijančioms 3 proc. ribą, taikoma gyventojų pajamų mokesčio lengvata.

Kaupimą bus galima laikinai sustabdyti vieneriems metams, su galimybe šį laikotarpį dar pratęsti. Norint tai padaryti, tereikės kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę.

Kiekvienam gyventojui artėja metas priimti svarbų sprendimą – tęsti kaupimą, pasitraukti ar prisijungti iš naujo. Laiko susipažinti su sistema dar yra, bet svarbiausia nepalikti šio klausimo paskutinei minutei. Pensija – tai ne tik valstybės rūpestis, bet ir asmeninis apsisprendimas.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Sodra

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas