Atrodo kaip arbūzas, bet tai daržovė: šią sveikatos bombą atranda vis daugiau lietuvių

Danielius Mažeikis , 2025-07-12, 06:30
0
Atrodo kaip arbūzas, bet tai daržovė: šią sveikatos bombą atranda vis daugiau lietuvių

Arbūzinė ridikė sparčiai skinasi kelią į sveikos mitybos gerbėjų virtuves. Ši ryški daržovė ne tik puošia lėkštę, bet ir stebina naudingu poveikiu organizmui. Mažai kalorijų, daug vitaminų ir ląstelienos, tai tik keli jos privalumai.

Arbūzinė ridikė, dar vadinama „watermelon radish“, yra kiniškos ridikės atmaina, kuri vis dažniau pastebima Lietuvos ir kitų Europos šalių parduotuvių lentynose. Iš išorės ši daržovė gali pasirodyti gana paprasta, šviesi žalsvai balta žievė primena paprastą ridiką. 

Tačiau ją perpjovus atsiveria ryškiai rožinė ar net sodriai karmino spalvos šerdis, primenanti arbūzo griežinį. Visgi ne tik išvaizda daro šią daržovę išskirtine. Arbūzinė ridikė išsiskiria ir vertingomis maistinėmis savybėmis, todėl ji pelnytai vadinama sveikos mitybos naująja žvaigžde.

Maistinė vertė ir vitaminų gausa

Ši ridikės rūšis yra tikra vitaminų bomba. Joje gausu vitamino C, kuris stiprina imunitetą, saugo organizmo ląsteles nuo oksidacinio streso ir skatina odos regeneraciją. Taip pat joje randama B grupės vitaminų, reikalingų normaliam nervų sistemos veikimui bei energijos apykaitai. Arbūzinėje ridikėje gausu ir kalio, kuris padeda reguliuoti kraujospūdį, taip pat magnio ir kalcio, stiprinančių kaulus ir raumenis. Be to, ši daržovė turi nemažai ląstelienos, kuri gerina virškinimą, suteikia sotumo jausmą ir padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Nauda sveikatai ir kasdienėje mityboje

Dėl mažo kalorijų kiekio ir aukštos maistinės vertės arbūzinė ridikė yra puikus pasirinkimas norintiems sveikai maitintis, lieknėti ar tiesiog paįvairinti savo kasdienę mitybą. Ji padeda šalinti iš organizmo toksinus, turi priešuždegiminių savybių ir teigiamai veikia virškinimo sistemą. Be to, jos ryškus atspalvis puikiai pagyvina lėkštę, todėl šis ingredientas dažnai naudojamas ne tik dėl skonio ar naudos, bet ir dėl estetinės vertės.

Skonis ir vartojimo būdai

Arbūzinė ridikė savo skoniu šiek tiek skiriasi nuo įprastų, raudonųjų ridikėlių. Ji yra švelnesnio skonio, šiek tiek salstelėjusi, su vos juntama pipiriška nata. Dėl to ji puikiai tinka naudoti žalią, salotose, garnyruose ar sumuštiniuose. Taip pat ją galima marinuoti, pavyzdžiui, su citrinų sultimis, ko pasekoje gaunamas egzotiškas ir spalvingas priedas prie azijietiškų ar kitų lengvų patiekalų.

Kur įsigyti ir kaip auginti?

Dar visai neseniai arbūzinė ridikė buvo laikoma egzotika, pasiekiama tik specializuotose sveiko maisto parduotuvėse ar ekologiškuose ūkiuose. Tačiau pastaruoju metu ji vis dažniau pasirodo didžiųjų prekybos centrų daržovių skyriuose ir ūkininkų turguose. Kaina siekia apie 30 - 35 eurus už kilogramą, tad ji brangesnė nei įprasta ridikė. Visgi puiki alternatyva, tai ją auginti patiems. Arbūzinės ridikės sėklų galima rasti sėklų parduotuvėse, o jas sėkmingai galima auginti tiek darže, tiek didesnėje vazone ar lovelyje balkone.

Ar yra kokių nors apribojimų?

Nors ši daržovė naudinga daugeliui, kai kuriems žmonėms ji gali sukelti nemalonių pojūčių. Kadangi arbūzinė ridikė priklauso kryžmažiedžių šeimai, kaip ir kopūstai ar brokoliai, žmonės, turintys jautrų virškinimo traktą, gali patirti pilvo pūtimą ar diskomfortą. Tačiau tokios reakcijos dažniausiai pasireiškia tik suvalgius didesnį kiekį, todėl pradėti rekomenduojama nuo mažų porcijų.

Arbūzinė ridikė yra ne tik graži ir skani, bet ir nepaprastai naudinga daržovė. Ji puikiai tinka tiek ieškantiems naujų skonių, tiek tiems, kurie vertina sveiką mitybą. Turtinga vitaminų, ląstelienos ir kitų vertingų medžiagų, ji gali tapti nuolatiniu sveikos virtuvės palydovu. Jei dar nesate jos ragavę, galbūt laikas išbandyti šį spalvingą, gaivų ir maistingą atradimą.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas