Prisijunkite
Prisijunkite
Kazanėje užfiksuotas incidentas, kuris iš karto sukėlė daugybę klausimų tiek tarp gyventojų, tiek tarp saugumo ekspertų.
Pranešama, jog ankstyvą rytą virš miesto pasirodė sunkusis bepilotis orlaivis, kurį, anot liudininkų, lydėjo „Cessna“ tipo lėktuvas. Netrukus įvyko avarija, bepilotis nukrito ant gyvenamojo namo, esančio „Kazanka-3“ sodininkų bendrijoje.
Po smūgio kilo gaisras, tačiau, pirminiais duomenimis, žmonės nenukentėjo. Socialiniuose tinkluose greitai išplito vaizdo įrašai, kuriuose matyti degantis pastatas ir smarkiai apgadintos nuolaužos. Viename jų aiškiai matomos sparnų dalys, padengtos kamufliažiniu dažymu.
Tai sukėlė įtarimų bangą, ar tikrai buvo sudužęs civilinis dronas, kaip teigė kai kurios žiniasklaidos priemonės? Vaizdinė medžiaga leidžia beveik neabejoti – Kazanėje nukrito „Altius“ modelio karinis smogiamasis dronas.
Nors oficialūs Rusijos šaltiniai vengia vartoti žodį karinis, o kai kurie leidiniai stengėsi sumenkinti įvykio svarbą, ekspertai vertina situaciją rimtai. Pasak jų, tai dar vienas pavyzdys, kad net ir brangiausios karinės technologijos negali garantuoti absoliutaus patikimumo, ypač kai skrydžiai vyksta netoli gyvenamųjų zonų.
Prieš katastrofą – techninis sutrikimas
Kaip pranešė vietos žiniasklaida, skrydžio metu buvo užfiksuotas techninis sutrikimas. Dronas prarado stabilumą maždaug už vieno kilometro nuo planuoto nusileidimo tako. Į įvykio vietą iš karto išsiųstos ugniagesių ir teisėsaugos pajėgos.
Kol kas žinoma tiek, kad smūgio banga apgadino ne tik namą, bet ir šalia buvusius pastatus, sprogimo nebuvo, tačiau ugnis plito greitai. Gaisras greitai suvaldytas, o žmonių gyvybės – išsaugotos.
Ką žinome apie „Altius“ modelį?
„Altius-U“ yra vienas ambicingiausių Rusijos bepiločių projektų. Jo vystymas prasidėjo dar 2011 metais Kazanėje, „Simonovo konstruktorių biure“, o 2018 metais perleistas gamyklai Tatarstane. Nors pirmieji bandymai vyko dar 2016 metais, reali autonominio skrydžio demonstracija įvyko tik 2019-aisiais.
Drono charakteristikos įspūdingos: sparnų plotis viršija 28 metrus, svoris – 7 tonos. Jis gali skristi net 12 kilometrų aukštyje, o vienas skrydis trunka iki 48 valandų.
Toks ilgas buvimas ore leidžia jį naudoti tiek žvalgybai, tiek smūgiams. Beje, 2021 metais buvo patvirtinta, kad „Altius“ sėkmingai paleido ginklus į žemės taikinius.
Technologijos – ne be trūkumų
Nors Rusija didžiuojasi šiuo bepiločiu, incidentas Kazanėje parodė silpnąsias grandis. Techninė klaida ar pilotavimo sistema galėjo būti sutrikusi, tokio tipo orlaiviai veikia tiek autonomiškai, tiek su operatoriaus priežiūra.
Dabar pradėtas tyrimas, kurio metu bus vertinami visi faktoriai: nuo valdymo sistemos iki konstrukcijos stabilumo. Tuo pačiu iškilo klausimas, ar tokie bepiločiai turėtų būti bandomi ar eksploatuojami arti gyvenamųjų rajonų?
Nors oro erdvė virš miesto teoriškai gali būti naudojama testams, praktika parodė, jog nelaimės atveju pasekmės gali būti itin pavojingos.
Platesnis geopolitinis kontekstas
Šis įvykis dar kartą atkreipia dėmesį į tai, kokią vietą karinės technologijos užima šiuolaikinėje Rusijos strategijoje. „Altius“ tai ne tik techninis sprendimas, bet ir įvaizdžio dalis, kurią Kremliaus propaganda siekia stiprinti.
Todėl tokie incidentai viešai dažnai ignoruojami arba pateikiami su praskiestomis detalėmis. Tačiau realybė tokia, kad Kazanės gyventojai šį rytą pabudo ne nuo žadintuvų, o nuo garsų, kurie neturėtų sklisti virš gyvenamųjų rajonų.
Ir tai nėra vienetinė nesėkmė, tai signalas apie rizikas, kurias sukuria militarizuota infrastruktūra šalia civilinės erdvės. Kol kas neaišku, ar šis įvykis turės įtakos tolimesniems bandymams ar „Altius“ vystymui.
Tačiau visuomenėje tai palieka vieną aiškią žinutę, net pažangiausia ginkluotė gali tapti grėsme, kai valdymas slysta iš rankų.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti