Sankcijų banga iš Ukrainos: Kinijos bendrovės sulaukė galingo Zelenskio kirčio, detalės šokiruoja

Viktoras Baliulis , 2025-07-08, 19:54
0
Sankcijų banga iš Ukrainos: Kinijos bendrovės sulaukė galingo Zelenskio kirčio, detalės šokiruoja

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patvirtino svarbų sprendimą. Jis oficialiai įteisino Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos nutarimą dėl sankcijų taikymo penkioms Kinijos bendrovėms. 

Šis žingsnis yra reakcija į tai, kad būtent šių įmonių produkcija buvo rasta Kijeve numuštų rusiškų bepiločių orlaivių „Shahed“ konstrukcijoje. Sprendimas priimtas antradienį, liepos 8 dieną, o atitinkamas prezidento įsakas paskelbtas Ukrainos prezidentūros interneto svetainėje. 

Tai reiškia, kad nuo šiol šios įmonės laikomos tiesiogiai prisidėjusiomis prie Rusijos karinės infrastruktūros stiprinimo, net ir netiesioginiu būdu. Kyla vis rimtesnis klausimas, kiek iš tikrųjų Kinijos verslas yra atsiribojęs nuo karo veiksmų Rytų Europoje.

Tarp į sankcijų sąrašą patekusių bendrovių nurodomos tokios kaip „Ningbo BLIN Machinery Co., Ltd“ ir „Suzhou ECOD Precision Manufacturing“. Šios kompanijos 2024 ir net 2025 metais tiekė savo produkciją Rusijos įmonėms, kurios jau seniai figūruoja tarptautiniuose sankcijų sąrašuose. 

Tai reiškia, kad tiekimo grandinės buvo tęsiamos net ir po ilgalaikių perspėjimų bei pasmerkimo iš Vakarų šalių. 

Ukrainos prezidento atstovas sankcijų klausimais Vladyslavas Vlasiukas pabrėžė, kad būtent liepos 4-osios naktį vykusio plataus masto Kijevo apšaudymo metu, numuštų dronų analizė atskleidė svarbią detalę – daugelis vidinių komponentų buvo kinų gamybos. 

Anot jo, tokios išvados negali būti ignoruojamos, todėl minėtoms įmonėms buvo pritaikytos sankcijos.

Šiuo metu Ukraina glaudžiai bendradarbiauja su tarptautiniais partneriais, nuo Europos Sąjungos iki Jungtinių Valstijų. Tikslas yra plėsti bendrą sankcijų sistemą ir įtraukti daugiau subjektų, kurie netiesiogiai prisideda prie Rusijos karo mašinos palaikymo. 

Tai apima ne tik logistikos ir karinės įrangos tiekėjus, bet ir tų šalių verslo struktūras, kurios nesilaiko sankcijų režimo. Svarbu prisiminti kontekstą. 

Liepos 4 dienos naktis Kijeve buvo viena iš tų, kai gyventojai dar kartą patyrė, ką reiškia raketinės ir dronų atakos. Rusija paleido didelį kiekį bepiločių orlaivių, kurių dalis buvo numušta virš sostinės oro erdvės. Ištyrus jų nuolaužas, Ukrainos saugumo tarnybos fiksavo kelias detales, kurių kilmės šalis yra Kinija.

Ypatingą dėmesį patraukė ženklinimai, esantys ant elektroninių komponentų. Viena iš dalių buvo pažymėta kaip pagaminta „Suzhou ECOD Precision Manufacturing Co., Ltd“, o tai patvirtina, jog produkcija buvo eksportuota neseniai. 

Tai leidžia daryti išvadą, kad Rusija toliau gauna tam tikrų rūšių medžiagas ir technologinius sprendimus, nepaisydama plataus masto sankcijų.

Situaciją plačiau pakomentavo Ukrainos užsienio reikalų viceministras Andrijus Sybiha. Jo žodžiais, „šiame kontekste matome cinišką ironiją – per Rusijos oro ataką prieš taikius gyventojus buvo aptikta įranga, kuri neseniai atkeliavo iš šalies, deklaruojančios neutralumą. Tai nebe techninis incidentas, o labai aiškus signalas“. 

Diplomato žinutė nukreipta ne tik Kinijai, bet ir visai tarptautinei bendruomenei, kuriai teks atsakyti į klausimą, ar ekonominiai ryšiai svarbesni už saugumą?

Verta pridėti, kad vadinamieji „Shahed“ dronai, kuriuos naudoja Rusija, yra iš esmės Irano gamybos, tačiau Maskva juos modifikuoja pagal savo poreikius ir dažnai pervadina į „Geraň“. Šios modifikacijos yra aprūpinamos įvairiomis detalėmis, nuo mechaninių iki elektroninių, ir čia atsiveria klausimas, kokiu mastu dalyvauja trečiosios šalys.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas