Skraidanti karinė revoliucija: pademonstruotas įspūdingas prancūzų atsakas karinėms grėsmėms

Viktoras Baliulis , 2025-07-11, 07:14
0
Skraidanti karinė revoliucija: pademonstruotas įspūdingas prancūzų atsakas karinėms grėsmėms

Airbus A400M – tai daugiafunkcis karinis lėktuvas, pasižymintis tvirta konstrukcija ir plačiomis pritaikymo galimybėmis. Prancūzai nusprendė transformuoti šį orlaivį į šiuolaikinei ginkluotei pritaikytą platformą, kuri būtų naudinga įvairiausiuose mūšio laukuose. 

Orlaivio viduje įdiegta daugybė pažangių technologinių sprendimų, atitinkančių modernios karo doktrinos reikalavimus. Nors A400M iš pradžių buvo sukurtas kaip taktinis transporto lėktuvas, šiandien jo funkcijos gerokai išsiplėtė. 

Dėl patobulinimų šis orlaivis jau vadinamas tikru kariniu žvėrimi, gebančiu atlikti daugybę užduočių – nuo logistinio palaikymo iki aktyvaus dalyvavimo koviniuose veiksmuose.

Pasirengęs šiuolaikiniam karui

Karas Ukrainoje pakeitė karo veiksmų pobūdį ir parodė, kad kariuomenėms reikia lanksčių, pažangių sprendimų. Atsižvelgdamas į tai, „Airbus“ nusprendė integruoti į A400M naujausias technologijas. 

Vienas iš pagrindinių patobulinimų – tai plačiajuostis palydovinis ryšys, leidžiantis perduoti didelius duomenų kiekius iš bet kurio pasaulio taško.

Jei palydovinis ryšys nepasiekiamas, numatyta galimybė naudoti alternatyvius tiesioginio bendravimo kanalus. Visa tai yra „Future Combat Air System“ (FCAS) – Europos kovinės aviacijos ateities sistemos dalis. A400M atliks svarbų vaidmenį šiame projekte kaip ore veikiantis duomenų surinkimo ir sklaidos mazgas.

Bepiločių valdymo centras ir signalų trikdytojas

Didelį dėmesį „Airbus“ skiria dronų integracijai. A400M ateityje gali tapti oro platforma, iš kurios bus paleidžiami ir valdomi bepiločiai orlaiviai. Į jį telpa iki 50 mažų dronų arba apie 12 didesnių modelių. 

Pirmieji tokios paskirties testai buvo atlikti dar 2022 metų pabaigoje. Taip pat svarstoma, kad A400M galėtų atlikti signalų trikdymo misijas. Lėktuvo korpuso dydis leidžia įrengti įvairias antenas, kurių dėka būtų galima slopinti priešo ryšio kanalus ir trukdyti koordinuotam jų veiksmui.

Gali tapti ir oro gaisrų gesinimo įrankiu

Be kovinės paskirties, A400M gali būti naudojamas ir civilinėms reikmėms, pavyzdžiui, kaip skraidantis priešgaisrinis kompleksas. Lėktuvas gali gabenti iki 20 tūkst. litrų vandens ir tiksliai jį išpilti ant gaisro židinio. 

Tokia sistema jau buvo išbandyta Ispanijoje, ir rezultatai parodė, kad ji gali būti veiksminga stichinių nelaimių metu.

Verta paminėti ir tai, jog šiuo metu yra siekiama, kad A400M atitiktų visus naujausius NATO standartus. Jau suplanuotas atnaujinimo paketas „Block Upgrade 0“, kuris bus įgyvendintas iki 2024 metų pabaigos. 

Šis atnaujinimas apims daugybę pokyčių, nuo modernizuotų palydovinio nusileidimo sistemų iki naujų taktinių funkcijų.

Galima drąsiai sakyti, kad „Airbus“ ambicijos iš esmės keičia A400M statusą. Tai jau ne tik transporto priemonė, o tai technologinis mazgas, gebantis prisitaikyti prie įvairiausių misijų.

Jo universalumas, greitis ir galimybė integruoti modernias sistemas daro jį vienu iš pagrindinių žaidėjų šiuolaikinėje karinės aviacijos rinkoje.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas