Kaip susikurti raminančią vakaro rutiną, kuri tuo pačiu padeda tirpdyti riebalus

smlpc.lt , 2025-04-07, 12:59 0

Kaip susikurti raminančią vakaro rutiną, kuri tuo pačiu padeda tirpdyti riebalus

Daugelis moterų žino – svorio metimas nebūtinai yra apie alinančias treniruotes ar griežtą dietą. Kartais tai prasideda... nuo ramybės. Vis labiau populiarėjanti mintis – kad riebalų deginimas vyksta ir naktį, kai mes miegame – įgauna mokslinį pagrindą. Tačiau tam reikia tinkamos vakaro rutinos.

Tad kaip susikurti vakarą, kuris ne tik paruošia mus giliam miegui, bet ir padeda kūnui per naktį dirbti mūsų labui?

Ramus vakaras – mažiau kortizolio

Stresas – vienas didžiausių priešininkų tiems, kurie stengiasi sulieknėti. Jis didina kortizolio lygį, kuris skatina riebalų kaupimąsi, ypač pilvo srityje. O kada daugiausiai galvojame, nerimaujame, planuojame? Būtent vakare, kai diena nurimsta, o mintys – įsisiautėja.

Todėl pirmas žingsnis – kurti sąmoningą, raminančią aplinką. Kambaryje švelni šviesa, išjungtas televizorius, jokių e. laiškų ar socialinių tinklų po 21 val. Ramus vakaras – tai ne prabanga, o būtinybė.

Gėrimas, kuris „dirba“ kol jūs ilsitės

Vis daugiau dėmesio sulaukia naktiniai funkcionalūs gėrimai – natūralūs mišiniai, kurie padeda sureguliuoti hormonų veiklą, pagerina miego kokybę ir skatina riebalų deginimą.

Pavyzdžiui, cinamonas stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje, obuolių sidro actas padeda virškinimui, o imbieras ir citrina – skatina termogenezę. Tai nėra stebuklingas sprendimas, bet tinkamai paruoštas ir vartojamas tokio tipo gėrimas gali tapti vakaro rutinos dalimi, kuri veikia iš vidaus.

Receptas?
1 šaukštelis obuolių sidro acto + žiupsnelis cinamono + keli lašai citrinos sulčių + tarkuoto imbiero + puodelis šilto vandens. Gerkite likus 30–45 min. iki miego.

Šiltas dušas arba vonia – signalas kūnui ilsėtis

Fiziologiniai procesai taip pat svarbūs. Šiltas vanduo atpalaiduoja raumenis, mažina įtampą ir signalizuoja organizmui, kad laikas pereiti į ramybės režimą. Po tokios vonios sumažėja širdies ritmas, sumažėja streso hormonai – tai tiesioginis kelias į geresnę miego kokybę.

Be to, geras miegas tiesiogiai susijęs su leptino ir grelino – hormonų, kurie reguliuoja alkio jausmą – balansu. Kai miegame prastai, alkio signalai iškreipiami. Kai miegame giliai, kūnas pats pasirūpina savo apetitu.

Pasirinkite lengvą vakarienę

Jei po 19 val. vakarieniaujate sunkiu, riebalų ir angliavandenių kupinu patiekalu – kūnas vietoj poilsio užsiims virškinimu. O virškinimo procesas, ypač naktį, gali trikdyti miegą ir skatinti riebalų kaupimąsi.

Verčiau rinkitės baltymais praturtintą, bet lengvai virškinamą patiekalą: keptą ar garuose ruoštą žuvį, daržoves, lengvą sultinį. Jeigu jaučiate norą užkandžiauti vėliau – natūralus jogurtas, migdolai ar avokado skiltelė gali tapti išmintingu sprendimu.

Judėjimas vakare – bet ne intensyvus

Kai kurios moterys renkasi treniruotis vakare – bet jei tai yra intensyvus sportas, kūnas išskiria adrenaliną, kuris gali trukdyti užmigti. Geresnis sprendimas – lengvas tempimas, joga ar meditacinis pasivaikščiojimas. Šie judesiai suaktyvina limfos sistemą, gerina kraujotaką ir paruošia kūną atsistatymo procesams.

Kvėpavimas ir dėmesingumas

Kvėpavimo pratimai, dėmesingumo (mindfulness) praktikos ar paprasčiausias dienos dėkingumo sąrašas – tai veiksmai, kurie padeda nuraminti mintis. O kai protas ramus, kūnas gali atsipalaiduoti ir dirbti savo naktinį „darbą“ – valyti, deginti, atkurti.

Reguliarus kvėpavimo pratimas: 4–7–8 metodas. Įkvėpkite 4 sekundes, sulaikykite 7 sekundėms, iškvėpkite per 8. Kartokite 4–6 kartus.

Kambario mikroklimatas

Temperatūra, drėgmė, tamsa – visa tai svarbu. Miegamajame turėtų būti apie 18–20 °C, jokių mirksinčių ekranų ar šviesos šaltinių. Galite naudoti kvapus – levandų ar bergamotės eterinius aliejus. Tyrimai rodo, kad šie kvapai mažina nerimą ir skatina gilų miegą.

Mažiau ekrano – daugiau rezultatų

Mėlyna šviesa iš telefonų ir kompiuterių ekranų slopina melatonino gamybą. Tai reiškia – prastesnė užmigimo kokybė, labiau sutrikdyta miego architektūra. O tai – tiesus kelias į išbalansuotą hormoninę sistemą ir sunkumus su svoriu.

Sprendimas? Įjunkite „naktinį režimą“ telefone, tačiau dar geriau – bent valandą prieš miegą visai padėkite jį į šalį. Paskaitykite knygą, užsirašykite mintis, pasiruoškite kitai dienai.

Išvados vietoje – vakaro planas, kuris lieknina

1. 20:00 – lengva vakarienė be perdirbtų angliavandenių
2. 21:00 – šiltas dušas, kvėpavimo pratimai
3. 21:30 – naktinis gėrimas su cinamonu, obuolių actu ir imbieru
4. 22:00 – tamsus, vėsus kambarys, nenaudojamas telefonas
5. Miegas iki 23:00 – idealus laikas leptinui ir riebalų oksidacijai

Naudoti šaltiniai:

  • Journal of Nutritional Biochemistry, 2021
  • Harvard Health Publishing, Sleep and Weight Gain straipsnis
  • „Vienas naktinis gėrimas tirpdo riebalus kol miegate“ – SMLPC.LT  straipsnis apie ingredientų sinergiją ir cirkadinį ritmą
  • Sleep Foundation: "How Sleep Affects Metabolism"

 

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas