5G tampa Švedijos gynybos dalimi: kariuomenė pradeda bendradarbiauti su „Telia“

Pranešimas spaudai , 2025-07-13, 07:54
0
5G tampa Švedijos gynybos dalimi: kariuomenė pradeda bendradarbiauti su „Telia“

Švedijos ginkluotosios pajėgos prisijungė prie „Telia“ ir „Ericsson“ vykdomos 5G inovacijų programos. Taip švedų kariuomenė sieks sustiprinti karinę komunikaciją, logistiką, saugumą ir gerinti bendradarbiavimą Aljanso viduje. Kadangi civilinę įrangą galima panaudoti ir gynybos tikslais, Arūnas Strolia, „Telia“ tinklo vadovas, sako, kad svarbu rinktis patikimų partnerių techniką.

„NATO kontekste itin svarbus tampa skirtingų šalių privačių tinklų suderinamumas. Turi būti užtikrinta, kad, pavyzdžiui, per bendras pratybas ar realius veiksmus Lenkijos kariuomenės padalinys galėtų sklandžiai susisiekti su Švedijos padaliniu. Nors jie naudoja skirtingus, bet technologiškai suderinamus tinklus“, – teigia A. Strolia.

A.Strolia pabrėžia, kad kalbant apie gynybą, esminis 5G privalumas yra ne didesnis duomenų atsisiuntimo greitis, o kiti technologiniai aspektai. Svarbiausia naujosios kartos ryšio savybė – mažas vėlinimas. Toks ryšys pasižymi greita reakcija. Juo duomenų paketai keliauja labai greitai.

„Būtent dėl mažo vėlinimo 5G tampa strategine technologija. Šis parametras yra kritiškai svarbus realiu laiku valdomoms sistemoms. Jis leidžia realiuoju laiku valdyti bepiločius orlaivius, autonomines sausumos transporto priemones, užtikrinti greitą sensorių duomenų perdavimą, koordinuoti logistiką bei karinės technikos judėjimą. Tai yra kritiškai svarbu, kai kalbame apie staigiai atliekamus veiksmus“, – sako jis.

Aukštesnė saugumo kartelė

Kariuomenės susidomėjimą 5G technologija lemia ne tik technologinės, bet ir geopolitinės priežastys. Švedija yra naujausia NATO narė. Valstybė šiuo metu gynybai skiria apie 2,7 proc. BVP, o šiemet paskelbė, kad iki 2030 metų sieks šį rodiklį padidinti iki 3,5 proc. Atsižvelgiant į augantį saugumo poreikį, kariuomenei bus teikiamas  privatus 5G ryšys, kuris gerokai pranoksta įprastų tinklų saugumo standartus.

„Privatus tinklas turi savo atskirą, nuo viešojo tinklo izoliuotą, branduolį. Tai tarsi atskiras „smegenų centras“, kuriame yra visas tinklo intelektas. Tai leidžia išvengti sąsajų su viešuoju tinklu ir užtikrinti aukštesnį saugumą. Privatus standalone 5G tinklas turi itin stiprią autentifikacijos sistemą. Jei senesnės technologijos raktas buvo „išgraviruotas“ iš dviejų pusių, tai 5G raktas – iš visų keturių, todėl jį suklastoti ir apsimesti kitu vartotoju yra praktiškai neįmanoma“, – sako A. Strolia.

Anot „Telia“ tinklo vadovo, turint privatų tinklą, galima nustatyti paslaugų prioritetus. Pavyzdžiui, jei tuo pačiu metu vyksta ir vaizdo stebėjimas, ir drono valdymas, galima užtikrinti, kad drono valdymo kanalas visada turėtų aukščiausią prioritetą ir garantuotą mažą vėlinimą, net jei dėl to nukentėtų vaizdo kokybė.

„Telia“ Švedijoje jau turi veikiantį inovacijų centrą (angl. innovation hub), kuriame kartu su partneriais (pvz., „Scania“, „Volvo“) testuoja 5G sprendimus. Būtent ši patirtis ir supratimas apie 5G technologijas leido „Telia“ pakviesti kariuomenę prisijungti prie realių baldymų.

Nors Lietuvos kariuomenė su technologijų įmone dėl pažangiausių 5G sprendimų kol kas nebendradarbiauja, analogiškas privatus 5G tinklas šiuo metu diegiamas Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Jame bus sujungtos 8 bazinės stotys, aptarnaujančios uosto teritoriją.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas