Prisijunkite
Prisijunkite
Prasidėjus trečiajam metų ketvirčiui, keičiasi ne tik orai ar atostogų planai, nuo liepos atnaujinami ir minimalūs bei maksimalūs „Sodros“ išmokų dydžiai.
Tai gali turėti tiesioginės įtakos daugeliui šalies gyventojų, tiek tiems, kurie šiuo metu augina mažylius, tiek sergantiems, slaugantiems artimuosius ar netekusiems darbo.
Svarbiausia yra nepamiršti, kad išmokų dydžiai priklauso nuo žmogaus buvusių draudžiamųjų pajamų, tačiau „lubos“ ir „grindys“ užtikrina, kad išmokos nesumažėtų per daug arba neviršytų numatyto limito.
Nauji ribiniai dydžiai apskaičiuoti pagal šių metų pirmą ketvirtį galiojusį vidutinį darbo užmokestį – 2 326,30 euro.
Ligos ir slaugos išmokos
Jeigu žmogui nustatomas laikinas nedarbingumas dėl ligos, nuo šiol jam priklausanti mėnesinė išmoka negali būti mažesnė nei 270,78 euro.
Ši suma apskaičiuota kaip 11,64 proc. nuo buvusio VDU. Dienos išmokos minimumas taip pat šiek tiek padidėjo ir dabar ji siekia 12,89 euro.
Tuo tarpu maksimalus kompensuojamasis uždarbis, nuo kurio skaičiuojamos ligos išmokos, negali viršyti dviejų VDU. Tai reiškia, kad maksimali mėnesio išmoka šiuo metu gali siekti iki 2 887,40 euro, maždaug penkiais eurais daugiau nei antrąjį ketvirtį.
Jei slaugomas artimasis, pavyzdžiui, vaikas ar šeimos narys, tai taip pat atsispindi išmokose. Maksimali mėnesio išmoka šiuo atveju pakilo iki 3 067,92 euro, o vienos dienos išmoka – iki 146,09 euro.
Vaiko auginimo išmokos
Šeimos, kuriose auga maži vaikai, taip pat turėtų atkreipti dėmesį į pokyčius. Minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų riba lieka susieta su bazine socialine išmoka, ji atitinka 8 BSI dydžius, o tai yra 560 eurų per mėnesį.
Ši riba aktuali mažesnes pajamas turintiems tėvams. Tuo metu maksimalūs dydžiai gerokai išaugo, priklausomai nuo pasirinkto vaiko priežiūros laikotarpio.
Jei išmoką norima gauti tik iki vaikui sukaks 18 mėnesių, didžiausias mėnesinis išmokos dydis siekia 2 791,56 euro. Pasirinkus dviejų metų modelį, pirmus metus galima gauti iki 2 093,67 euro, antrais metais iki 1 395,78 euro.
Taip pat padidėjo ir vadinamųjų neperleidžiamų mėnesių riba, per tą laikotarpį vienam iš tėvų gali priklausyti iki 3 629,03 euro. Tėvystės išmokos maksimumas nuo liepos sudaro 3 609,49 euro.
Nedarbo išmokos
Dar vienas svarbus pakeitimas aktualus tiems, kurie prarado darbą ir registravosi Užimtumo tarnyboje. Nedarbo išmoką sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji.
Pastovi išmokos dalis lieka nepakitusi, ji sudaro 23,27 proc. nuo minimalios mėnesinės algos, kuri siekia 1 038 eurus, tai yra 241,54 euro per mėnesį. Tuo metu kintamoji dalis priklauso nuo ankstesnių darbuotojo draudžiamųjų pajamų.
Pavyzdžiui, jei žmogus vidutiniškai uždirbo 1 000 eurų per mėnesį, jo bendra nedarbo išmoka pirmus tris mėnesius sudarys apie 629,44 euro, vėliau suma mažės. Spalio–gruodžio laikotarpiu iki 551,84 euro, o nuo kitų metų pradžios iki 474,24 euro.
Maksimali nedarbo išmoka per mėnesį negali viršyti 58,18 proc. VDU, taigi nuo liepos ji siekia 1 353,44 euro.
Kodėl svarbu sekti išmokų pokyčius?
Nors pokyčiai iš pirmo žvilgsnio atrodo nežymūs, vos keli eurai į vieną ar kitą pusę, jie gali turėti didelės įtakos tiems, kurių biudžetas ir taip įtemptas.
Kiekvienas papildomas euras gali lemti, ar užteks pinigų būtiniausiems poreikiams. Be to, žinojimas apie galiojančius dydžius leidžia objektyviau įvertinti, kokios paramos galima tikėtis susidūrus su sveikatos problemomis, gimus vaikui ar netekus darbo.
Todėl verta reguliariai pasitikrinti naujausią informaciją, ypač keičiantis metų ketvirčiams.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti