Kuprinė, kuri galėjo susprogdinti: Ukraina atskleidžia bauginančią Kremliaus naudojamą verbavimo schemą

Viktoras Baliulis , 2025-07-02, 06:30
0
Kuprinė, kuri galėjo susprogdinti: Ukraina atskleidžia bauginančią Kremliaus naudojamą verbavimo schemą

„The Guardian“ naujame reportaže atskleidė, kad Ukrainos saugumo tarnybos pastaruoju metu susiduria su nauju, ypač pavojingu iššūkiu. Skelbiama, kad rusai per „Telegram“ kanalus verbuoja ukrainiečius vykdyti diversijas ir išpuolius. 

Vienas iš tokių atvejų – devyniolikmetis Olegas, kuris pasakojo, kaip susiviliojo įtartinu pasiūlymu už 1000 JAV dolerių atlikti, rodos, paprastą užduotį, Rovno mieste pasiimti kuprinę su dažais ir nupurkšti ja komisariato sieną.

Tačiau nuvykus paaiškėjo, kad vietoj dažų kuprinėje buvo sprogmuo su laidais ir pritvirtintu telefonu. Jeigu būtų įvykęs sprogimas, Olegas būtų tapęs nesąmoningu mirtininku.

 Laimei, vaikinas išsigando, įtarė klastą ir pats kreipėsi į policijos pareigūnus, šie iškart jį ir kartu buvusį draugą perdavė Saugumo tarnybai, kuri abu jau stebėjo nuo kuprinės paėmimo momento.

SBU duomenimis, tokie įvykiai tampa sisteminiais. Pranešama, kad per 2024 metus jau sulaikyta daugiau nei 700 asmenų, įtariamų diversijomis, padegimais ar terorizmu. Dalis jų yra nepilnamečiai, tarp jų ir 11-metis. 

Pasak SBU atstovo Artiomo Dechtarenkos, šie incidentai yra Rusijos specialiųjų tarnybų nuotolinės diversinės kampanijos dalis. Kartais sprogmenys naudojami net sąmoningai žudant pačius vykdytojus. Pasitaikė atvejų, kai „kuratoriai“ bandė aktyvuoti sprogmenis per nuotolį. 

Olego atveju sprogimo išvengta tik dėl to, kad SBU turėjo technologiją, leidusią blokuoti signalus į prietaisą. Prieš tris dienas tame pačiame mieste panašaus scenarijaus metu žuvo 21 metų vaikinas.

Verbavimo schema dažnai prasideda nekaltai, siūloma fotografuoti pastatus, kabinti skrajutes. Užsakovai prisistato kaip pavargę nuo karo ukrainiečiai. Jei atsisakoma vykdyti užduotis, pradedama grasinti, atskleisti SBU apie ankstesnį bendradarbiavimą, paviešinti asmeninius duomenis ar nuotraukas. 

Viskas priklauso nuo psichologinio spaudimo formos, taikomos individualiai kiekvienam verbuojamam asmeniui.

Kad sumažintų tokių atvejų skaičių, Ukrainos saugumo tarnyba pradėjo informacinę kampaniją mokyklose – jaunuoliams aiškinama apie rizikas, kurias kelia nežinomi pasiūlymai internete, ir apie tai, kuo gali baigtis toks bendradarbiavimas.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas